Якщо ви стали свідком збройної перестрілки, чи необережного поводження зі зброєю, чи нещасного випадку на полюванні, варто пам'ятати деякі правила. Як допомогти пораненій людині – далі.

Читайте також: Вбивство 5-річного хлопчика Кирила Тлявова: все, що треба знати про трагедію

Що треба робити

  • Перше – переконатися, чи вам самим не загрожує небезпека, що нападник (нападники) не становлять загрози.
  • Друге – покликати на допомогу оточуючих, викликати "швидку".
  • Далі головна і власне єдина допомога пораненому до приїзду медиків – зупинити кровотечу. Краще, якщо робитимете це у спеціальних рукавичках та масці.

Що треба знати про види кровотечі та якими засобами її зупинити – дивіться у презентації представника ГО "Медпатріоти" Івана Бердецького:

Поранення руки чи ноги

Треба зупинити кровотечу, наклавши джгут. Чекати приїзду лікарів.

Як накласти джгут

1. Найкраще – спеціальний медичний джгут. Також в цій якості можна використати ремінь, полоску тканини шириною не менше 5 сантиметрів. Не можна використовувати в якості джгута шнурівку, дріт, інші тонкі матеріали;
2. Захистити шкіру м'якою прокладкою з бинта або з іншої тканини ( можна прямо на одяг попередньо розправивши зморшки);
3. Джгут не накладається в середній третині плеча та в верхній третині гомілки – небезпека травмування променевого та малогомілкового нервів.
4. Перед накладанням джгута кінцівки підіймають (щоб створити відтік крові).
5. Джгут накладається: як можна ближче до рани, без надмірного затягування до зупинки кровотечі з рани та зникнення пульсу на периферичних артеріях.
6. Джгут повинен бути помітним на хворому. Про час накладання його роблять відмітку на папері і підкладають її під тур джгута або кладуть в кишеню хворого.
7. У літній час тривалість перебування джгута на кінцівці не повинна перевищувати 2 години у зимовий 1 годину.

Поранення грудної клітки чи живота

Якщо є під рукою – використати оклюзійну пов'язку (її варто тримати в аптечці авто, наприклад). Але – накладати її, якщо маєте поняття, як це робити. До слова, вміння перехожих надати саме таку допомогу – значно підвищує шанси на виживання у пораненого.

Що таке оклюзійна пов'язкаЦе засіб для герметизації рани при відкритому пневмоторексі (пораненні грудини, "дірки" в легенях), коли черевна порожнина заповнюється повітрям, що ускладнює чи унеможливлює дихання пораненого. Продаються готові в аптеках.
Також можна виготовити таку повязку з лейкопластиру, прогумованої тканини, стерильного бинта, поліетиленової плівки. Але це може зробити лише фахівець.

Як накласти аптечну оклюзійну пов'язку:

- обробити поверхню рани розчином йоду або розчином бетадину;
- область навколо рани обробити вазеліном;
- витягнути оклюзійну пов’язку з упаковки, зняти захисний шар і клейкою стороною приклеїти до рани.

Поранення в голову

В цьому випадку проста людина на вулиці (навіть медик) зробити не зможе нічого, на жаль. Лише якомога швидше викликати "швидку".

Що не можна робити

Переносити кудись пораненого з наміром "влаштувати зручніше" – ви можете помітити поранення руки чи ноги, і не помітити поранення хребта, наприклад, і при перенесенні завдати пораненому критичної шкоди.

Не можна "заливати" рану будь-якими "звичайними" засобами, як перекис водню, зеленка, йод тощо. Допускається обробка рани для накладання оклюзійної пов'язки (про що було вище). В інших випадках не чіпайте рану, якщо ви не медик-професіонал.

Якщо у жертви кулі, на перший погляд, не важке поранення – "подряпина", як люблять казати в кіно, – не варто залишати людину саму, відпускати її самостійно добратися до лікарні. Навіть якщо поранений при тямі і сам це пропонує. "Дірка" в тілі – це в будь-якому випадку шок, і невідомо, як організм на нього відреагує.

Читайте також: Що має входити в домашню аптечку: список від сімейного лікаря

Медичні волонтери констатують – в Україні вкрай мало звичайних громадян, які можуть надати домедичну допомогу при вогнепальному пораненні. Цьому не вчать у школі, як ми вже казали. Втім, є чимало волонтерських курсів, які вчать надавати всі види допомоги. Варто отримати ці знання і навички, і нехай вони ніколи вам не знадобляться.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.