Вчені з Каліфорнійського університету в Дейвісі вивели штучний аналог ібогаїну. Отримана речовина стимулює відновлення зв'язків між нейронами, але не має токсичних або психоделічних ефектів. Результати роботи опубліковані у журналі Nature.
До теми Канабіс не завадив водінню: несподівані результати дослідження
Чому психоактивні речовини хочуть використовувати в медицині
Депресія, алкоголізм та різні адикції супроводжуються втратою зв'язків між нейронами префронтальної кори, яка відповідає за прийняття рішень та інші вищі когнітивні функції. Натомість порівняно невеликі дози психоделічних речовин стимулюють утворення дендритних шипиків на нейронах. Це такі собі вирости, які підсилюють зв'язок між нейронами.
Втім, психоделічні та токсичні ефекти заважають медикам використовувати такі речовини для лікування пацієнтів. Тож науковці прагнуть віднайти безпечніші аналоги цих сполук, аби вони не мали негативних ефектів та позитивно впливали на нейрони.
У пошуках ідеального аналога вчені з Каліфорнійського університету взяли за основу ібогаїн і синтезували з нього 20 близьких хімічних сполук.
Вченим вдалося зберегти молекулу, яка відповідає за корисні властивості, але не має побічних ефектів. Протестувавши отримані речовини на культурах нейронів та лабораторних гризунах науковці обрали найкращу – табенранталог (tabernanthalog, TBG).
Результати експерименту з табенранталогом
- TBG стимулював утворення дендритних шипиків, але не викликав видимих побічних ефектів.
- Речовина знімала тягу до алкоголю і героїну у модельних мишей та щурів, яких попередньо "підсадили" на ці наркотики.
- TBG не приводила до активації "центрів задоволення", тож потенційно не повинна викликати звикання.