Науковці сходяться на думці, що COVID-19 не останній спалах коронавірусної інфекції. Зокрема, у 2002 році була епідемія SARS, а у 2012 – MERS. Тож, група вчених з Каліфорнії поставила собі за мету вивчити механізми захоплення клітин вірусом та визначила потенційні терапевтичні мішені лікування COVID-19, пише Хайтек+.
Читайте також Чому коронавірус викликає відмову органів, – унікальне дослідження
Унікальність дослідження в тому, що ми вивчили не тільки SARS-CoV-2, а й інші коронавіруси одночасно. Тому можливість створити ліки, зможуть блокувати інші види коронавірусу – реальні,
– прокоментували результати дослідження вчені.
Як проводили дослідження
- Спочатку вчені заразили культуру клітин SARS-CoV-2 і ще двома коронавірусами, що викликають застуду. Всі три віруси сприяли загибелі клітин.
- Потім вчені піддали клітини мутацій і спостерігали, які з них стануть менш уразливими до зараження.
Перші результати експерименту вчених не здивували. Мутації в гені ACE2, який SARS-CoV-2 використовує для проникнення в клітини, захищали їх від інфікування або загибелі. Однак подальші результати були менш передбачувані.
У чому резонанс відкриття
Виявилося, що певні генетичні мутації захищали клітини від всіх трьох коронавірусів. Це були мутації в генах, які контролюють баланс двох типів ліпідних молекул в клітинах людини – холестерину і фосфатидилінозитол. Обидві молекули певною мірою необхідні вірусам для проникнення в клітини, проте відносно SARS-CoV-2 вони ще не вивчалися.
Коли вчені протестували три коронавіруси на клітинах, де дані гени повністю були відсутні, то інфікування не відбувалося.
Примітно, що деякі необхідні для SARS-CoV-2 молекули були не потрібні іншим коронавірусу застуди для інфікування і навпаки. Ці результати допомагають пояснити, чому COVID-19 більш смертельний, ніж інші коронавіруси.
Ліки будуть націлені на рівень холестерину
У перспективі вчені хочуть створити ліки для націлювання на фосфатидилінозитол і холестерин, це зупинить реплікацію коронавірусу без серйозних побічних ефектів. Та головне, це ймовірність створення препарату широкого спектра дії, що буде ефективний не тільки проти SARS-CoV-2, а й проти інших коронавірусів.