Мігрень найчастіше проявляється сильним одностороннім головним болем. Інша назва хвороби – гемікранія, інформує 24 Канал. У спільному проєкті з фармацевтичною компанією "Дарниця" розповідаємо, як відрізнити мігрень від інших видів головного болю та як звести кількість нападів до мінімуму. Експертом цього випуску виступила лікарка-невролог Анастасія Гончар.

Також на тему Як правильно лікувати застуду: поради сімейного лікаря

Чому виникає мігрень

Мігрень виникає у значної частини населення: 1 з 5 жінок та 1 з 15 чоловіків страждають від цього хронічного головного болю. В середньому хворобу виявляють у 14% європейців.

Анастасія Гончар

"Жінки частіше мають мігрень у порівнянні з чоловіками. Це підтверджує і світова статистика. Але у ранньому дитячому віці мігрень частіше може турбувати хлопчиків. До 10 років це гендерне співвідношення вирівнюється. У середньому віці тяжкість хвороби досягає свого піку, але згодом, після 60 років, її перебіг полегшується".

Точна причина виникнення цієї недуги невідома, хоча раніше вважали, що мігрень пов’язана зі спазмом судин головного мозку. Наразі серед вчених домінує дещо складніша теорія, пов’язана із запаленням в системі трійчастого нерва та вивільненням прозапальних білків, які впливають на тонус судин. Близько половини всіх людей, які страждають на мігрень, також мають близьких родичів із цим захворюванням, що дозволяє припустити, що спадковість може відігравати певну роль.

Ймовірно, напади мігрені пов'язані з певними тригерами, серед яких:

  • початок менструації,
  • стрес,
  • втома,
  • певні продукти або напої тощо.

Жінки частіше страждають від мігрені / Фото Shutterstock

Як болить голова під час мігрені

За словами неврологині, виділяють 4 фази мігрені. Але не всі вони обов'язково виникають у кожної людини, яка страждає від цього захворювання.

4 фази мігрені:

Продромальна фаза: за 24 – 48 годин до нападу людина може відчувати часте позіхання, почуття ейфорії або навпаки туги, дратівливість, голод або скутість шиї.

Фаза аури: за 10 – 60 хвилин до самого болю перед очима можуть з'явитися миготливі спалахи, кольорові плями, зигзаги, а ще – німіти пальці, губи, язик. Цей стан може налякати, але триває він лише 5 – 20 хвилин і називається мігренозна аура. З фазою аури стикаються до 25% людей із мігренню.

Фаза головного болю: біль починається поступово, посилюючись упродовж кількох годин, а потім згасає.

Анастасія Гончар

"У дорослих цей період триває кілька годин, але іноді затягується до 3 діб. Від світла чи фізичної активності голова може розболітися ще дужче. Зазвичай біль односторонній, середньої або високої сили, іноді починає пульсувати. Під час мігрені часто з'являються нудота, блювання, чутливість до світла, звуків і запахів".

Постдромальна фаза: закінчення мігрені. На цьому етапі голова може боліти, але не так сильно, як раніше, з'являється розсіяність, втома, слабкість або навпаки ейфорія.

Як лікувати мігрень

Нерідко люди зволікають та не звертаються вчасно до медиків. Зокрема, згідно з даними ВООЗ, протягом останнього року тільки половина жителів США та Великої Британії, в яких виявили мігрень, звернулися до лікаря через головний біль, а правильний діагноз поставили лише 2/3 з них.

Крім цього, безрецептурні знеболювальні не завжди є ефективними при мігрені. Тому самолікування може тільки нашкодити пацієнту.

Анастасія Гончар

"На жаль, у більшості випадків люди займаються самолікуванням та приймають безрецептурні знеболювальні. Це вказує на те, що багато пацієнтів з якихось причин не звертаються до лікарів, відповідно не знають про ефективні методи лікування мігрені. До того ж коли напади наростають або стають частішими чи сильнішими, то ліки першої лінії не будуть дієвими, а людина може задуматись про інші недуги. Тому зволікати зі зверненням до лікаря в жодному разі не варто: тільки він після обстеження поставить діагноз і призначить відповідне лікування!".

За даними досліджень, від першого нападу мігрені до візиту до лікаря може пройти близько 5 років. Проте після встановлення правильного діагнозу та призначення специфічного лікування, а за потреби – превентивної терапії, якість життя пацієнта може значно покращитися.


Мігрень потрібно лікувати / Фото Unsplash

Лікувати мігрень можна регулярно, щоб запобігати майбутнім нападам, а можна точково, щоб блокувати напад, як тільки з'явилися перші симптоми. Водночас людям не потрібно займатись самолікуванням, а призначення препаратів та їх дозування варто довірити лише лікарям.

Анастасія Гончар

"Легкі напади мігрені часто знімають знеболювальними – нестероїдними протизапальними препаратами, які призначить ваш невролог. Важчим нападам можна протидіяти іншими медикаментами. Однак такі ліки призначені для епізодичного лікування, відтак не можна приймати більше 10 таких комбінованих засобів на місяць через лікарсько-індукований головний біль, який виникає внаслідок частого вживання знеболювальних".

Якщо знеболювальні не допомагають, лікарі можуть призначити пацієнту триптани, які не просто знімають біль, а впливають на механізм розвитку мігрені. Ці специфічні засоби лікування є рецептурними, відтак вживати їх можна тільки за рекомендацією невролога та виключно після встановлення діагнозу "мігрень".

Важливим процесом є і профілактика мігрені. Наразі розроблено препарати на основі моноклональних антитіл, що заважають діяти прозапальному білку CGRP, кількість якого в крові підвищується під час нападу мігрені. Зменшуючи цей показник, ліки допомагають зменшити і біль. Та суттєвим недоліком є доступність таких препаратів: місячний курс (а це одна ін'єкція) майже в 6 разів перевищує мінімальний прожитковий мінімум в Україні.

Якщо ж ліки не діють або викликають побічні реакції, Національна служба охорони здоров'я Великої Британії радить курс із 10 сеансів акупунктури протягом 5 – 8 тижнів. Фахівці клініки Мейо – одного з найбільших приватних медичних та дослідницьких центрів світу – допускають використання голок при головних болях, коли інші методи виявилися неефективними.

Як підготуватись до прийому лікаря

Якщо напади мігрені часті, біль і симптоми, що супроводжують її, сильні, потрібно звернутися до невролога. Ідеально до візиту до лікаря підготувати щоденник головного болю. У ньому потрібно відзначати:

  • дні, коли болить голова, о котрій почався біль і коли припинився;
  • що могло спровокувати напад;
  • час, коли прийняли таблетку, назву препарату, дозування;
  • чи була світлобоязнь, шумобоязнь, нудота та/або блювання;
  • чи посилювався біль від простої фізичної активності – ходьби, наприклад.

Мігрень може сильно заважати, адже люди під час нападів не тільки страждають від жахливого болю, але й втрачають продуктивність і не можуть виконувати повсякденні справи. Тому, щоб полегшити свій стан, зверніться до спеціаліста, він підбере терапію, яка підходить саме вам.

Бережіть себе!