Біомаркери – це молекули, які можуть вказувати на певну хворобу або присутність паразитів в організмі. До прикладу, специфічні антитіла в організмі свідчить про ту чи іншу інфекцію. Є також біомаркери раку, серцево-судинних та інших серйозних захворювань.

До теми Скільки потрібно їсти зелені та овочів на день

Ці речовини часто використовують для оцінки ефективності дієт на здоров'я.

Аби зрозуміти, чи може вибір дієти вплинути на рівень біомаркерів в крові й сечі, дослідники з Університету Глазго провели крос-секційне дослідження. Вчені проаналізували дані 177 723 здорових учасників (у віці від 37 до 73 років), 4 111 з яких були вегетаріанцями, а 166 516 з яких – м'ясоїдами. Всі вони повідомили, що радикально не змінювали свою дієту за останні 5 років.

Дослідники вивчили взаємозв'язок 19 біомаркерів в крові й сечі учасників. Вони були пов'язані з діабетом, раком, серцево-судинними захворюваннями та хворобами печінки, кісток, суглобів і функціонування нирок.

Результати дослідження

  • Навіть після врахування таких важливих факторів розвитку захворювань, як вік, стать, освіта, етнічна приналежність, ожиріння, куріння і вживання алкоголю, вегетаріанці мають значно нижчий рівень 13 біомаркерів.
  • Ці біомаркери включають загальний холестерин, холестерин ліпопротеїнів низької щільності (так званий "поганий холестерин"), аланінамінотрансфераза (АСТ), інсуліноподібний фактор росту, урат, загальний білок, креатинін та інші важливі біомаркери.
  • Але не все так просто. Тому що разом з тим у вегетаріанців нижчий рівень корисних біомаркерів, зокрема "хорошого холестерину", вітаміну D і кальцію.
  • Окрім цього, у них був значно вищий рівень жирів (тригліцеридів) у крові й цистатину-С (який сигналізує про поганий стан нирок).