У дослідженні взяли участь близько 609 000 людей по всьому світу. На цю мить це наймасштабніший аналіз зв'язку між самотністю, депресією та зниженням когнітивних здібностей. Дослідження опубліковане в журналі Nature Mental Health.
Дивіться також Вчені визначили, у якому віці варто кинути курити
Результати дослідження
Вчені виявили, що самотність підвищує ризик розвитку деменції, хвороби Альцгеймера та судинної деменції, що особливо небезпечно для людей похилого віку з діабетом або ожирінням.
Самотність також збільшує ризик когнітивних порушень на 15% – більш загальної проблеми, яка охоплює втрату пам'яті та труднощі з прийняттям рішень, концентрацією уваги чи завершенням діяльності.
Результати підтвердилися навіть тоді, коли дослідники зважили на депресію, соціальну ізоляцію та інші потенційні фактори ризику.
Як проводилось дослідження
Вчені з Ірландії, Швейцарії, Франції, США та Китаю об'єднали дані 21 дослідження старіння по всьому світу.
У більшості досліджень учасників запитували, чи відчували вони себе самотніми хоча б іноді, а в деяких також оцінювали, наскільки сильною була їхня самотність.
У країнах ЄС 35% людей кажуть, що вони самотні хоча б частину часу. При цьому найвищі показники зафіксовані в Ірландії, Люксембурзі, Болгарії та Греції.
Дослідники зауважили, що існують різні типи та джерела самотності, які можуть впливати на когнітивні симптоми. Однак результати чітко вказують на те, що "самотність є критично важливим фактором ризику розвитку деменції в майбутньому".
Автори дослідження зазначили, що надалі буде важливо вивчити, чому люди почуваються самотніми і який тип самотності вони відчувають, щоб втрутитися та обмежити ризик зниження когнітивних здібностей та деменції у майбутньому.
Короткі дні та похмура погода за вікном можуть вплинути на наше самопочуття. Відтак вітамін D стає надійним союзником у боротьбі за хороше самопочуття та енергію в осінній сезон. З Вітагама D₃ кожен день стане сонячним!
*Перед вживанням дієтичної добавки варто проконсультуватися з лікарем.