Декілька команд з різних університетів зрозуміли, як імітувати бластоцисти, підштовхнувши вирощені в пробірці людські клітини до утворення кластерів, ідентичних до справжніх.

До теми Вчені закликають зняти заборону на експерименти з людськими ембріонами

Що таке фаза бластоцисти

Фаза бластоцисти починається приблизно через 5 днів після запліднення і триває всього декілька днів. Це перша стадія, під час якої відбувається диференціація клітин по типу. Також вона запускає важливу подію – імплантацію, коли бластоциста закріплюється в матці й починає взаємодіяти з материнськими клітинами, формуючи плаценту.

Людський ембріон на стадії бластоцисти менше міліметра в діаметрі і може містити до 100 клітин. Але цей етап давно привертав увагу біологів і лікарів – на цій стадії часто трапляються викидні та починають розвиватися близнюки.

Результати науковців

  • Для створення людських бластоцистів біологи з Техаського університету використовували зародкові стовбурові клітини, ізольовані від людських бластоцист. Дослідники вже знали, що при певних умовах ці клітини можуть сформувати нові клітини кожного з трьох типів. Команда продемонструвала, що під дією двох молекулярних сумішей клітини стають як дві краплі схожі на бластоцисти.
  • Друга група з австралійського Університету Монаш розробила інший рецепт створення бластоцисти. Вчені звернули увагу, що перехідні клітини, які ще не повністю перетворилися в індуковані плюрипотентні клітини, можуть породжувати всі 3 типи клітин, наявних в бластоцисти. Якщо створити їм відповідні умови, вони утворюють сфери, дуже схожі на бластоцисти.

Обидві команди науковців довели, що створені ними бластоцисти володіють багатьма характеристиками людських бластоцист. Вони мають приблизно таке ж число клітин і такі ж гени. А в чашці для культивування вони відтворюють такі самі ранні етапи імплантації.