Наталіївка, село Володимирівка Харківської області


Незвичайний храм на території Наталіївки – Спаська церква

На що дивитися: Наталіївки на карті ви не знайдете. Колись це була одна з найгарніших та найрозкішніших садиб України. Маєток на річці Мерчик належав цукровому магнату та меценату Івану Харитоненко, а садибу він назвав ім’ям своєї внучки Наталки.

Декотрі дубові ліси, що ростуть навколо садиби мають по 300 років. Зараз, звичайно, збереглися не всі дерева з колекції, проте, й нині парк має романтичний вигляд. Також на його території збудований будинок, флігелі, манеж.

Однак їхати до Наталіївки варто навіть заради лише однієї пам’ятки. І це Спаська церква. Подібного храму в Україні немає. Можна сказати, без перебільшення, він є найоригінальнішим у нашій країні. І одним з найкрасивіших: зовнішні стіни прикрашені незвичайними барельєфами, дзвіниця – у стилі модерн. Всередині храму збереглися старі розписи. Тож цей храм – справжня перлина цього краю.

Колочава, Закарпатська область


Колочаву можна назвати "музейним" селом – туристам тут, без сумніву, є що подивитися

На що дивитися: Колочава – найбільше село Закарпатської Верховини. Його ще називають селом музеїв. Адже в Колочаві працює десять музеїв, а в проектах заплановано ще декілька. До слова, за легендою назва села пов’язана з тим, що болотиста земля тут "чавкає" під ногами.

На горі Стримбі (1719 м) розташований унікальний заклад – "Школа вівчарства". Під керівництвом досвідчених вівчарів тут можна виганяти отару на випас, подоїти овець, зварити вурду (сир, який готують із сироватки та овечого молока), бринзу, приготувати вічарську юшку. А познайомитися із колочавською фауною можна у колибі-музеї: там представлені опудала багатьох карпатських звірів. Є в Колочаві й унікальний птахопарк Василя Макара, який налічує близько 2 тисяч різних папуг та дивовижних голубів. Тож у Колочаві, на правду, є на що подивитися.

Тараканівський форт, Рівненська область


Тараканівський форт багато хто вважає наймістичнішим місцем України

На що дивитися: Тараканівський форт або Нова Дубенська фортеця – одне з найцікавіших місць Рівненщини. Сьогодні від фортеці залишилися лише руїни. Назву форт отримав через село Тараканів, у якому розташований. Це місце вражає не лише легендами, а й своїм розмахом. Чого вартий тунель, розташований під зовнішніми стінами довжиною близько 100 метрів.

Фортеця була побудована ще у кінці 19 століття для захисту західних кордонів Російської імперії. Але під час Першої світової війни росіяни, вирішивши, що форт їм не дуже потрібен, здали фортецю полякам практично без бою. Потім задумали форт повернути. У результаті, форт, зруйнований власною ж артилерією, був відбитий. У роки Другої світової війни Нова Дубенська фортеця знову була здана ворогові – вже німецьким загарбникам. Деякі легенди стверджують, що німці тут проводили випробування нової секретної зброї, начебто навіть ядерної.

А ще кажуть, що це місце перетворилося на Місто привидів. Можливо, тому, що на початку 20 століття тут загинуло дуже багато солдатів і вони досі не можуть знайти спокій. Дехто зараховує Нову Дубенську фортецю навіть до числа найбільш містичних місць України.

Читайте також: Маловідомі дива України: унікальний ліс, енергетична Мекка та український вулкан

Бакота, Хмельницька область


Бакота – затоплене село, від якого залишилися лише літописні згадки, скельний монастир і неймовірні краєвиди

На що дивитися: місто Бакота являло собою укріплений замок та печерний монастир, збудований начебто самим Антонієм Печерським, який згодом на київських горах заснував Києво-Печерську лавру. В монастирських келіях ховалися місцеві жителі під час набігів кочовиків. Місто, яке пережило численні ворожі навали, перестало існувати в 1981 році. Тоді його було затоплено водами Новодністровської ГЕС. Мешканців розселено в сусідні міста, а Бакота стала так званою українською підводною "Атлантидою".

Нині Бакота – це територія на березі Дністра. Скельний монастир відновлено археологами і зараз на його території "пульсують" три цілющі джерела. Тому тут є все для спокійного відпочинку: теплий клімат, подібний до кримського, святі місця, мальовничі краєвиди, чисте повітря.

Жовква, 25 км від Львова


Жовківський замок – саме тут Петро І розробив знаменитий план розгрому шведів

На що дивитися: для зведення цього міста були запрошені найкращі італійські архітектори та будівничі. Так виникло самобутнє місто-фортеця в комплексі з великим замком та просторою ринковою площею. У свій час місто було потужним осередком багатьох історичних подій у Європі: саме Жовква була приватною резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського. Понад те, у Жовківському замку розташовувалися навіть військова резиденція царя Петра І. Саме тут він розробив знаменитий план розгрому шведів. Історики кажуть: є підстави вважати, що Богдан Хмельницький народився у Жовкві й тут минули його дитячі роки.

Архітектурний стиль Жовківського замку являє собою переплетення стилів ренесансу і бароко. Однак його сучасний вигляд дещо змінений. Ще досі тривають реставраційні роботи, археологічні дослідження. А нині в східному крилі замку на другому поверсі відкритий музей.

Стільсько, Львівська область


Стільсько – прадавня батьківщина неіснуючої нині Білої Хорватії

На що дивитися: село Стільсько називають столицею білих хорватів. Велика, її ще називали Біла Хорватія – прадавня батьківщина сучасної Хорватії. І саме це село, як виявилось зовсім нещодавно, було її столицею. Саме тут вирувало життя білих хорватів у 9-10 століттях зі справжнім тогочасним мегаполісом у 250 гектарів. Нині прогулюючись такою площею можна натрапити на чимало пам’яток історії: скелі, печери, підземні лабіринти та навіть жертовники. Кажуть, що під усім цим існує ще й підземне місто. Доказом цього є підземні лабіринти.

До слова, деякі місцеві жителі Стільського залюбки побудуть для вас у ролі екскурсовода, аби показати красу та загадковість своєї місцини.

Медобори, смт. Гримайлів Тернопільської області


Медобори почали формуватися ще 15-20 мільйонів років тому

На що дивитися: хоч земля тут і не мед, але солодкі враження від подорожі цими горбистими місцинами вам гарантовані.

Медобори – заповідник, який займає велику територію Тернопільщини. Чому, власне, "Медобори"? Назва походить від медоносних рослин, які тут широко розповсюджені. Основа рельєфу заповідника – товтри. Як відомо, товтри – це гори, які утворилися не через тектонічні процеси, а внаслідок біологічних. Саме тому Медобори унікальні у своєму роді. Формувалися вони 15-20 мільйонів років назад. Відтак, ці гірські утворення можна порівняти з підводними кораловими рифами.

Найвища точка Медоборських гір – Богит, її висота 414 метрів. Колись саме на цій горі існувало язичницьке капище. Гора Богит була одним із центрів духовного життя прадавніх слов’ян.

Медобори надзвичайно багата місцина на різноманітних представників флори та фауни. Подорожуючи Медоборами, зможете побачити козуль, кабанів, лисиць, борсуків та ще близько сорока видів савців. У водоймах розповсюджені різноманітні риби та земноводні. Під час походів слід остерігатися плазунів, так як серед них є отруйні. А ще простір тут наповнюється неповторним перегуком та співом птахів, яких у Медоборах налічують близько 190 різних видів.

Тож редакція сайту "24" бажає Вам цікавих та захоплюючих подорожей!

Читайте також: Зелений туризм: де в українських селах можна відпочити тілом і душею