Знайдені речовини можна використовувати для створення ліків проти гострого респіраторного дистрес-синдрому – одного з найнебезпечніших наслідків коронавірусу. Дослідження ще тривають, але попередні результати досить обнадійливі.
До теми 8 місяців потому: порівняли тривалість імунітету від 3 відомих COVID-вакцин
Вчені хотіли підібрати речовини, які могли б впливати на певний фермент клітин крові й блокувати розвиток запального процесу. Цей фермент називається протеїнкіназа С бета, який є ключовим для діяльності нейтрофільних позаклітинних пасток – "ловців" мікробів.
Коли в організм потрапляє інфекція, тоді вибухають гранулоцити, викидаючи в позаклітинний простір своє ядро, тобто ДНК. Нейтрофільні пастки – це сіті, які немов сплетені з ДНК загиблих клітин крові.
Але SARS-CoV-2 змушує гранулоцити самознищуватися. Це означає, що нейтрофільних позаклітинних пасток, які повинні захищати організм, утворюється так багато, що вони призводять до його саморуйнування.
Як проводилось дослідження
- Дослідження триває вже 1,5 роки. За цей час українським науковцям вдалося знайти речовини, здатні пригнічувати неконтрольоване утворення таких пасток.
Науковці відділу біомедичної хімії ІМБГ виконали комп’ютерне моделювання для передбачення сполук з потрібною біологічною активністю та синтезували спрогнозовані сполуки.
Після аналізу сполук на ізольованих лейкоцитах вчені з Інституту фізіології імені Богомольця перейшли до серії експериментів in vivo.
Науковці переконані, що підібрані сполуки мають "дуже хороші перспективи в попередженні нейтрофіл-залежних ушкоджень" при гострому запаленні легенів у хворих на COVID-19.