Лікарі вважають, що приймати ліки внутрішньо у вигляді таблеток, капсул або драже безпечно, зручно та дешевше. Тому такі препарати призначають частіше.

Також на тему Чому в таблеток різний колір та форма

Чому таблетки та капсули іноді втрачають ефективність

Але через те, що вони проходять через травний тракт, деякі препарати можуть почати всмоктуватися в роті та шлунково-кишковому тракті, тому не потраплять у кров у потрібному дозуванні. Пояснимо, як це відбувається. Більшість ліків абсорбуються з тонкого кишківника, проходять через стінку кишківника і потрапляють у печінку, а потім через кровообіг до місця призначення.

При цьому стінка кишківник та печінка хімічно змінюють багато препаратів та зменшують кількість ліків, які потрапляють у кровотік. Тому деякі препарати вводять у вигляді ін'єкцій, щоб речовина, яка діє, потрапила безпосередньо в кров або внутрішньом'язово.

Спосіб надходження та ефективність препарату залежать від його хімічних властивостей. Коли людина приймає ліки всередину, їжа та інші препарати у травному тракті можуть впливати на кількість та швидкість всмоктування ліків. Тому одні препарати потрібно приймати натще, інші з їжею.

Треті не можна приймати разом з іншими ліками, а деякі взагалі не можна приймати внутрішньо. Так само деякі ліки діють тільки у твердій формі та неефективні у вигляді ін'єкцій. Деякі ліки у таблетках можуть подразнювати травний тракт.

Наприклад, аспірин та інші нестероїдні протизапальні препарати здатні пошкодити сльозисту оболонку шлунка та тонкої кишки, спричинити або загострити виразки. Інші ліки погано чи нерівномірно всмоктуються у травному тракті або розчиняються у шлунку.

Наприклад, інсулін при внутрішньому прийманні руйнується травними ферментами, тому його призначають у вигляді ін'єкцій.

Коли потрібно застосувати лише ін'єкції, а коли краще – таблетки

Ось коли ліки в таблетках не підходять і потрібний інший спосіб його вести:

  • людина непритомна.
  • у людини блювання або він не може ковтати, наприклад, через рак гортані.
  • ліки потрібно вводити швидко, у точній чи високій дозі. Наприклад, якщо потрібно підтримувати постійну концентрацію препаратів крові, краще безперервно вводити його за допомогою внутрішньовенного краплинного вливання, ніж пити таблетки.
  • ліки погано всмоктуються із травного тракту.

Коли лікар підбирає спосіб приймання ліків, він відштовхується від лікування. Наприклад, після операції може призначити знеболювальні внутрішньовенно, крапельно. Так препарат відразу ж потрапляє до больових рецепторів та подіє.

Але якщо у людини хронічна хвороба та стабільний стан, то їй незручно щодня робити уколи. Тому тут більше підійдуть ліки у таблетках чи капсулах.