За час збройного конфлікту на підконтрольну Україні теориторію перебралося півтора мільйона жителів Донбасу. І це лише за офіційними підрахунками. І здорові, і хворі, і ВІЛ-інфіковані. Останніх, лише за даними обліку, 1 600 чоловік. І це не дивно, адже останіх два десятиліття Україна серед лідерів у Європі за кількістю інфікувань.

Читайте також: МОЗ вирішує проблему відсутності вакцин від кору на Закарпатті

Нещодавно американський сайт опублікував дослідження британських, грецьких та українських вчених. Стаття під назвою "Молекулярна епідеміологія розкриває роль війни в поширенні ВІЛ в Україні" наробила багато галасу. В українських ЗМІ вона розлетілась під заголовками "Війна сприяла епідемії ВІЛ-інфекції".

До статті увійшов аналіз перших двох років збройного конфлікту, тобто активної міграції вимушених переселенців. Дослідникам вдалось встановити приголомшливі факти, які, до речі, не ввійшли до офіційного документу і вже переросли у окреме дослідження.

Приїжають переселенці з Донецької області. Прийняли пологи. Коли приходять результати, то видно, що дитина ВІЛ-позитивна і отримала інфекцію від матері. Бо мати, перебуваючи на непідконтрольній території, не приймала жодних ліків. Починають шукати матір. А її ні за місцем прописки, ні за місцем винаймання житла немає. Вона пішла мігрувати далі,
– зазначила співавторка дослідження Марія Люльчук.

Раніше на Донбасі проживала чверть усіх ВІЛ-інфікованих українців. Дослідження показало: більшість з тих, хто виїхали, оселилися в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській та Київській областях. А тут кількість ВІЛ-інфікованих і без того традиційно висока.

Це ті регіони, в яких практикують ризиковану сексуальну поведінку серед тих, хто вживає наркотики. Тут не йдеться про те, що саме це призвело до спалаху вірусу. Але це може призвести до певних ризиків, якщо не посилювати профілактичні програми, якщо не допомагати людям ставати на облік, – переконана співавторка дослідження Яна Сазонова.

До того ж не всі ВІЛ-інфіковані переселенці стають на облік. І навіть попри відсутність точної статистики, про спалах епідемії, яку у нас фіксували ще до військового конфлікту, говорити не варто, заспокоюють автори дослідження.

Врешті ми отримали дані, що відбувається географічний перерозподіл. Не вибух епідемії, не спалах, викликаний певними групами ризику, а саме географічний перерозподіл ВІЛ по території України,
– наголосила Марія Люльчук.

Проте кількість інфікувань таки зросла. Адже будь-який військовий конфлікт передбачає погіршення епідеміологічної ситуації, а відтак і збільшення кількості захворювань.

Читайте також: Неймовірний прорив у медицині: вчені заявили, що винайшли ліки від СНІДу

Більш ймовірно, що спалах епідемії розпочався по ту лінію фронту. Бо там ВІЛ-інфікованими зараз ніхто не опікується, окрім ЮНІСЕФ. За даними волонтерів, половина хворих у так званій "ДНР" – бойовики. І вони активно розносять болячку, бо ведуть невпорядковане статеве життя та вживають наркотики. Ще два роки тому міжнародна організація зареєструвала в "ДНР" 16 тисяч ВІЛ-інфікованих. І, на відміну, від мирної території України, їм важче знайти необхідні ліки.