Як зрозуміти, що дискомфорт, з яким ви стикаєтеся, – це перші ознаки синдрому Рейно, що провокує розвиток захворювання та як запобігти його прогресуванню, розповідає 24 Канал.

Читайте також Які хвороби звільняють від мобілізації: повний перелік

Що таке синдром Рейно і як він проявляється

Синдром Рейно характеризується онімінням та відчуттям холоду у деяких ділянках тіла. Переважно це пальці рук або ніг. Ці симптоми є реакцією на стрес чи холод, які провокують звуження кровоносних артерій. Як наслідок у людини спостерігається вазоспазм – обмежений приплив крові до уражених ділянок.

Загалом існує два види синдрому Рейно:

  • первинний – виникає у людей у віці від 15 до 30 років,
  • вторинний – зазвичай виникає після 40 років.

Симптоми синдрому Рейно:

  • Під час нападу Рейно уражені ділянки шкіри зазвичай спочатку блідніють. Потім вони часто змінюють колір, на цьому місці людина відчуває холод і оніміння.
  • Коли шкіра починає зігріватися, а кровотік покращується, уражені ділянки можуть знову змінити колір, пульсувати, поколювати або навіть опухати.


Як проявляється синдром Рейно / Фото Shutterstock

Синдром Рейно найчастіше вражає пальці рук та ніг. Але іноді синдром може уражати інші області тіла, такі як ніс, губи, вуха та навіть соски. Після розігріву повернення кровотоку в ділянку може тривати 15 хвилин.

Причини виникнення синдрому Рейно

Первинний синдром Рейно – найпоширеніша форма. Ця форма недуги може бути настільки легкою, що багато людей не звертаються за лікуванням.

Експерти не до кінця розуміють причину його появи. Але кровоносні судини на руках і ногах дуже реагують на низькі температури або стрес та звужуються.

Холодні температури є найбільш імовірною причиною нападу. Наприклад, людина найчастіше відчуває синдром, коли опускає руки у холодну воду, бере щось із морозильної камери або перебуває на холодному повітрі. Проте у деяких людей напад може спровокувати й емоційний стрес.

Вторинний синдром Рейно зустрічається рідше, проте його наслідки можуть бути серйознішими.

Він виникає внаслідок:

  • певних захворювань, таких як склеродермія та вовчак,
  • певного виду діяльності, які супроводжуються частими травмами чи потребою працювати з хімічними речовинами,
  • куріння чи прийому лікарських препаратів, які впливають на кровоносні судини.


Як проявляється синдром Рейно / Фото Shutterstock

Вторинний синдром Рейно небезпечний тим, що у випадку відсутності лікування він може призвести до зниження припливу крові до пальців рук чи ніг, і, як наслідок, пошкодження тканин й шкірних виразок.

Профілактика та лікування

Лікування синдрому Рейно залежить від його важкості його перебігу та наявності інших захворювань. Для більшості людей хвороба Рейно не призводить до інвалідності, але може вплинути на якість життя.

В Україні синдром Рейно займаються ревматологи. Залежно від важкості синдрому, вони можуть призначити медикаментозне лікування.

Як запобігти нападам синдрому Рейно

  • Якщо потрібно вийти на вулицю в холодну погоду, одягніть шапку, шарф, шкарпетки. Обов’язково прихопіть з собою два комплекти рукавичок на випадок, якщо одна пара намокне. Термобілизна також може допомогти краще втримати тепло.
  • Якщо дуже мерзнете у вуха чи ніс, носіть навушники та маску для обличчя. Також зараз на ринку є дуже гарні балаклави.
  • Прогрівайте машину перед поїздкою в холодну погоду.
  • Будьте обережні навіть вдома. Щоб дістати продукти з холодильника або морозильної камери, надягайте рукавички чи використовуйте прихватки. Якщо мерзнете під час сну, спіть у шкарпетках і, за бажанням, у рукавичках.
  • Підтримуйте вдома теплий клімат, навіть коли на вулиці спекотно. Холодне повітря з кондиціонера також може викликати напади.

Окрім цього дотримуйтеся схеми лікування, призначеної лікарем. В рамках комплексної терапії можна застосовувати, зокрема, Неокардил, який володіє кардіотонічною, антиаритмічною, гіпотензивною дією, а також значно підвищує ефективність лікування пацієнтів високого кардіоваскулярного ризику. Застосовувати його радять по 1 капсулі 2 рази на добу.

Екстракт глоду, гінкго білоба і пуерарії, які містяться у препараті, усувають порушення периферичного кровообігу, покращують кровотік і, відповідно, знижують ризики нападів синдрому Рейно.