Якщо людина говорить, що вона ось-ось знепритомніє, попросіть її лягти або сісти, опустивши голову між колін. Дайте попити води та чогось пожувати. Подихайте разом з нею: кілька глибоких вдихів заспокоять вас обох.
Також на тему: Як допомогти людині з анорексією або булімією
Якщо людина вже впала, не намагайтеся її підняти або посадити: головному мозку зараз дуже потрібна кров, і лежачи вона швидше надійде в мозок. Не треба плескати по щоках, розтирати нашатирним спиртом скроні або під носом і поливати водою.
Що робити, коли людина втратила свідомість
Покладіть людини на спину і перевірте, чи вона дихає. Перевірити можна трьома способами:
- подивіться, піднімаються та опускаються груди;
- прислухайтеся до дихання;
- нахиліться і спробуйте відчути подих на своїй щоці.
Якщо травм немає і людина дихає, підніміть ноги вище рівня серця, приблизно на 30 сантиметрів, якщо це можливо. Так крові від ніг буде простіше надходити в мозок. Відпустіть ремінь, комір або інший тісний одяг. Якщо непритомність сталася в приміщенні, відчиніть вікно. Можна протерти обличчя прохолодною водою. Щоб непритомність не повторилася, не піднімайте непритомного занадто швидко.
Коли викликати швидку
Якщо людина не приходить до тями протягом однієї хвилини, зателефонуйте у швидку допомогу за номером 103. Якщо потерпілий не дихає, відразу ж викличте медиків. Потім починайте серцево-легеневу реанімацію (СЛР) і продовжуйте до тих пір, поки не прибуде допомога або людина не почне дихати.
Якщо людина отримала травму, коли падала, прикладіть до синців холод, а порізи промийте водою і накрийте пов'язкою. Кровотечу найкраще зупинити прямим натисканням на рану: закриваєте чистою тканиною і з силою тисніть на неї рукою. Не рухайте потерпілого, якщо підозрюєте, що він щось зламав. Зателефонуйте у швидку і залишайтеся з ним до її приїзду.