Ілля Мечников був знаною фігурою у наукових колах Європи. Його експерименти з личинкою морської зірки та шипом від троянди допомогли відкрити захисні механізми організму.
Читайте також: Львів'янин, який у 65 років проплив на човні між двома континентами: захоплююча історія
Революційне дослідження принесло вченому зі Слобожанщини Нобелівську премію. От тільки в останні роки свого життя Мечников втратив інтерес до імунітету й найбільше переймався старістю: називав її хворобою, тож відповідно намагався знайти ліки.
Спочатку науковець намагався розібратися, чому ж ми, власне, старіємо. Усю провину скинув на мікроби й бактерії. Мовляв, коли їх назбирується в організмі більше, аніж хороших бактерій, людині не лише стає гірше, але й розпочинається процес передчасного старіння.
Ілля Мечников
Мечников настільки перейнявся хвороботворними бактеріями, що оголосив їм справжню війну: стерилізував столове приладдя, пив воду, яку відфільтрували та прокип'ятили, взагалі не їв сирих овочів та фруктів – у киплячу воду потрапляють навіть полуниця та банани.
У крамницях просив брати товари щипцями, а не руками, берегти сири від мух і критикував десерти з кремом на збитих яйцях. У якийсь момент над ним насміхався увесь Париж. Дещо ображений Мечников таки визнав: боротись з поганими бактеріями безперспективно.
Ілля Мечников з дружиною Ольгою
Учень Мечникова із Болгарії якось розповів йому, що один з регіонів його країни славиться довгожителями, в раціоні яких багато кефіру. Мечников зацікавився цим: справді, молоко ж не псується, а ферментується, тобто скисає. Дослідивши молочні бактерії він виявив, що молочні бактерії виділяють кислоту, яка перешкоджає процесу гниття.
Учений припустив, що кисле молоко може сповільнювати інтоксикацію організму мікробами, а отже й зберігати молодість. Учений отримав зразки кислого молока з Болгарії й вивів з них молочні бактерії Lactobacillus bulgaricus. Мечников запевняв, що саме у них захований секрет довголіття.
Молочні бактерії одразу потрапили на полиці аптек – не лише європейських, а й американських.
Молочні бактерії Lactobacillus bulgaricus
З тих часів минуло вже століття, а порадами українця й далі слідує увесь світ.
Про те, як відкриття вченого стало поштовхом до створення відомої компанії молочних продуктів – дивіться у програмі.