Серцево-судинні захворювання займають перше місце у захворюваності та смертності населення, особливо в розвинутих країнах. Задля своєчасного виявлення та профілактики серцевих хвороб потрібно володіти інформацією про симптоми, ризики та функції системи. Аби детальніше розповісти про це, ми поспілкувались з лікарем кардіологом та кандидатом медичних наук Горбачовою Вірою Вікторівною.

– Серцево-судинна система здатна негайно реагувати на зміни потреб нашого організму. Які основні функції вона виконує для нормального функціонування організму в цілому?

– Серцево-судинна система – це насос та труби, які перекачують та транспортують багату киснем та іншими речовинами (біологічно активні речовини, вітаміни, гормони, імунні білки та інше) кров від легень, органів травлення, залоз до всіх органів, тканин, а також у зворотному напрямку продукти обміну речовин (наприклад, вуглекислий газ) до органів виділення. І так по колу.

Головні функції:

  • транспортування;
  • інтеграція (об'єднання всіх органів і систем);
  • регулювання функції органів, тканин і клітин;
  • участь в імунних та запальних процесах.

– Які існують симптоми порушення функціонування серцево-судинної системи?

– Основні симптоми, які можуть вказувати на проблеми серцево-судинної системи:

  • задишка;
  • загрудинний біль або просто біль в грудях (інколи інфаркт міокарду може маскуватися болем в епігастрії, щелепі, між лопатками);
  • раптово прискорене або неритмічне серцебиття;
  • швидка втомлюваність, непереносимість фізичних навантажень;
  • набряки нижніх кінцівок;
  • синюшність носа, губ;
  • нічний кашель в положенні лежачи;
  • запаморочення, втрата свідомості та ін.

Не завжди наявність якихось із перелічених скарг свідчить про серцево-судинне захворювання. І навпаки, не завжди відсутність цих скарг виключає серцеву патологію.

– Які є найпоширеніші захворювання серцево-судинної системи. Які з них можуть бути спадковими, а які набуті? Чи можна їх попередити?

Артеріальна гіпертензія (підвищений тиск) та ішемічна хвороба серця зустрічаються найчастіше. Чому саме виникає гіпертонічна хвороба наразі невідомо. Але близько в 3–4 осіб з 10 вона розвинеться протягом життя: у кого у 25, у кого в 35, у кого в 60 років. Ішемічна хвороба серця (ІХС) виникає через утворення атеросклеротичних (холестеринових) бляшок в коронарних судинах (артерії, які кровопостачають серцевий м'яз). У разі звуження просвіту судини недостатня кількість крові з киснем потрапляє до клітин серця, тому вони не в змозі повноцінно функціонувати, що призводить до різноманітних наслідків – від аритмій до тиснучого болю за грудиною і навіть інфаркту.

Запобігти серцево-судинним захворюванням на 100% неможливо, але можливо намагатися мінімізувати основні фактори ризику, що призводять до хвороб серця та судин і передчасної смерті або інвалідизації.

Фактори ризику:

  1. Незбалансоване харчування (вітаміни та нутрієнти).

Переїдання, вживання трансжирів та великої кількості насичених жирів, великої кількості солі, цукру, висококалорійних продуктів та напоїв і водночас мале споживання овочів, фруктів, білків може призвести до ожиріння, цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, підвищеного холестерину і його відкладанні у судинах. Варто дотримуватися принципу "тарілки здорового харчування", де 50% становлять овочі (крім картоплі) та фрукти, 25 % – ½ цільнозернові продукти, 25 % – білкова їжа (нежирні види м'яса, риба, бобові). Рибу варто споживати щонайменше 2 рази на тиждень. Різна зелень вітається (якщо ви не приймаєте антагоністи вітаміну К – варфарин або синкумар). Таким чином, їжа повинна бути збалансована за антиоксидантами, вітамінами (В, Е, С, К), мікроелементами (залізо, магній, калій), омега-3 кислотами.

Для нормального функціонування серцево-судинної системи необхідно:

  • Залізо – забезпечує клітини киснем;
  • Магній, без якого не активується вітамін Д, який бере участь у метаболізмі холестерину;
  • Селен, йод, цинк – для імунної системи, підвищує опірність організму;
  • Вітаміни групи В, С, Е, фолієва кислота – їхня недостатність в організмі призводить до порушення нервово-м'язової передачі імпульсів, що порушує судинну регуляцію;
  • Омега 3 жирні кислоти – підтримують нормальну роботу серця, сприяють зниженню тиску та профілактують тромбоутворення.
  1. Гіподинамія. Сидячий спосіб життя. Невиконання мінімально рекомендованого рівню фізичного навантаження.
  2. Паління.
  3. Зловживання психоактивними речовинами (алкоголь, наркотичні засоби).
  4. Підвищений рівень "поганого холестерину" (ліпопротеїдів низької щільності)

Рівень холестерину в крові залежить від багатьох чинників – способу життя, наявності шкідливих звичок, спадкових факторів, стресів та особливостей харчування. Рівень "поганого холестерину" може підвищуватися, якщо вживати забагато їжі з високим вмістом транс- та насичених жирів.

– Вже другий рік поспіль наша планета охоплена пандемією COVID-19. Як постковідний синдром впливає на серце, біль у грудях, та в ділянці серця?

– Постковідні синдроми – це сукупність симптомів, які зберігаються протягом двох або більше місяців після початкової інфекції вірусом SARS-COV-2. Наразі всі механізми виникнення довготривалих скарг після ковіду невідомі. Власне, це і спричиняє труднощі у лікуванні цього стану. Спостереження свідчать, що більшість скарг і симптомів минають самостійно через певний проміжок часу.

За даними Європейського товариства кардіологів ураження серця при інфікуванні SARS-CoV‑2 має кілька патогенетичних механізмів:

  • Пряма вірусна інвазія в міокард з виникненням запалення серцевого м'яза (міокардит), з можливим розвитком серцевої недостатності та/або аритмій.
  • Впливом на ендотелій (це внутрішня вистелка судин): виникає його дисфункція, що може призводити до інтенсифікації утворення бляшки або розриву вже існуючої бляшки, що є загрозою виникнення інфаркту міокарда.
  • Схильність до утворення тромбів як у артеріях, так і у венах.

– Чому у людей, які хворіють/хворіли на COVID-19, спостерігаються різкі стрибки ритму серця та тиску? Що таке міокардит, чому та як часто він зустрічаються у період постковідного синдрому?

– У хворих на COVID-19 можуть виникати коливання АТ та пульсу. Такі явища можуть виникати та/або зберігатися у постковідному періоді.

За думкою вчених, міокардит при інфікуванні коронавірусом пов'язаний із прямим ураженням вірусом клітин серця і/або імунними реакціями (атакою імунної системи свого ж серця) на фоні вірусної хвороби. За різними даними частота виникнення міокардиту на фоні коронавірусу сягає від 3% до 40%. В моїй клінічній практиці пацієнти із підтвердженим ковід-асоційованим міокардитом зустрічаються нечасто. Не завжди вдається точно підтвердити діагноз міокардиту з легким перебігом.

Міокардит може проявлятися задишкою, серцебиттям, перебоями в роботі серця, непереносимістю фізичного навантаження, болями в грудях, загальною слабкістю та втомою.

– Хвороби системи кровообігу щорічно забирають 17,5 млн людських життів. Як запобігти серцево-судинним захворюванням? На що слід звернути увагу в способі життя та харчових звичках?

– Спосіб життя – це, мабуть, головний кит від якого залежить тривалість та якість життя. Харчування по типу Середземноморської дієти або DASH дієти, підтримання здорового індексу маси тіла, окружності талії (для жінок менше 80 см, чоловіків – менше 94 см), регулярні фізичні навантаження, режим праці та відпочинку (сон мінімум 7–8 годин), відмова від куріння та зловживання алкоголем, робота над факторами ризику, якщо такі є (підвищений АТ, холестерин, цукор та інше) – таким принципам має дотримуватися кожна людина протягом усього життя.

Важливо вчитися справлятися зі стресами, за можливості уникати їх. При надмірному тривалому стресі підвищується артеріальний тиск, збільшується холестерин, тригліцериди, глюкоза, прогресує атеросклероз, знижується імунітет. Вчені клініки Мейо (США) стверджують, що стрес може скорочувати тривалість життя від 3 до 5 років, хронічний стрес прискорює старіння на 10–15 років.

Людям від 18-65 років необхідно виконувати мінімум 2,5 години помірних або 1,5 год інтенсивних аеробних навантажень на тиждень або мінімум 30–40 хв щодня плюс 2–3 силові тренування на тиждень. Для більшої користі показано виконувати вдвічі більше зазначених навантажень.

Людям старше 65 років фізичні навантаження показані в тому ж обсязі, але з меншою інтенсивністю та поступовим використанням вправ. Більшості людей з патологією серцево-судинної системи також показані фізичні навантаження, вид та інтенсивність яких визначає кардіолог.

– Які вітамінні комплекси варто приймати для підтримки здоров'я всієї серцево-судинної системи та серцевого м'яза?

– Більшість людей не дотримується рекомендацій згідно вживання добової дози клітковини (овочі/фрукти), норми вживання риби та морепродуктів та інших вітамінів і мікроелементів. Тому для оптимального функціонування серцево-судинної системи треба розглянути прийом вітамінно-мінерального комплексу. При підборі комплексів, що містять ці речовини, необхідно враховувати оптимальні дози компонентів, що містяться, достатню біодоступність, сертифікати якості, зручні форми прийому.

Цим критеріям відповідають вітамінно-мінеральні комплекси німецької компанії Orthomol. Вітамінний комплекс Orthomol Cardio розроблений спеціально для зміцнення серцево-судинної системи, профілактики захворювань та нормалізації роботи цієї системи. Ортомол Кардіо допомагає знизити ризик утворення тромбів та атеросклеротичних бляшок, зміцнює стінки судин, підтримує їх у тонусі, нормалізує кров'яний тиск та зміцнює тканини серцевого м'яза. Завдяки цьому його використання значно підвищить шанси запобігти таким хворобам серця, як атеросклероз, ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт, покращити реологічні властивості крові.

Вітамінний комплекс доступний у різних формах: у вигляді розчинного порошку, таблеток, а також у вигляді капсул та розрахований на курс прийому тривалістю 30 днів.

У своєму складі Orthomol Cardio має збалансований склад нутрієнтів, які і забезпечують вищеперераховані позитивні впливи:

  • Вітаміни групи В – В1, В3, В6, В9 – необхідні для правильного скорочення серцевого м'яза, зміцнюють стінки судин, беруть участь у регуляції артеріального тиску.
  • Жирні кислоти Омега-3 (ЕПК та ДГК) – підтримують нормальну роботу серця, уповільнюють утворення тромбів, зміцнюють імунітет.
  • Селен – захищає клітини від вільних радикалів.
  • Коензим Q10 – покращує кровообіг.
  • Магній забезпечує доставку кисню в клітини, регулює енергетичний обмін.
  • Цинк – запобігає виникненню аритмії та серцевої недостатності, регулює кількість кальцію в клітинах серцевої тканини.
  • Йод – покращує еластичність кровоносних судин.
  • L-карнітин – бере участь у транспортуванні жирних кислот для серцевого м'яза.
  • Ресвератрол – регулює скоротливу здатність серця, знижує рівень холестерину.
  • Какао – нормалізує кров'яний тиск.

Orthomol Cardio рекомендовано до застосування у людей:

  • зі шкідливими звичками;
  • які часто стресують;
  • які вже мають в анамнезі патології серця та проблеми з тиском;
  • проходять реабілітацію після хвороб серця;
  • літніх людей у якості профілактики проблем серцево-судинної системи.