На початку пандемії COVID-19 вчені прогнозували, що багато регіонів світу можуть ніколи не досягти колективного імунітету до коронавірусу. Чи змінилась ситуація наразі?

Увага Гігієнічна гіпотеза: чому шкідливо жити в стерильних умовах

На жаль, експерти відзначили, що проблема залишається актуальною і сьогодні. Колективний імунітет проти COVID-19 малореальний. І це при тому, що вакцини стали доступними в багатьох країнах і частина людей отримали імунітет за допомогою вакцинації, ревакцинації, або після того, як перехворіли.

У чому проблема

Поріг колективного імунітету сприйняли як універсальну ціль, яку потрібно реалізувати, щоб зупинити пандемію. Однак "поріг" мінливе поняття: він залежить від того, наскільки активно вірус передається, і від поведінкових та імунологічних особливостей населення.

  • Так, якщо вірус високотрансмісивний (тобто здатний швидше інфікувати людей), в такому випадку більшій частині населення знадобиться імунітет, щоб зупинити його поширення.
  • І навпаки, якщо вірус повільніше передається або населення не дуже "мобільне" (тобто менше мандрує між країнами), тим менше людей повинні отримати імунітет, щоб уповільнити поширення хвороби.

Мутації коронавірусу вплинули на "поріг" колективного імунітету

Оригінальний штам вірусу Sars-CoV-2 до того часу, як не мутував, мав поріг колективного імунітету, який оцінювали в 60 – 75%.

Але нові та більш трансмісивні варіанти, такі як Дельта та Омікрон, ймовірно, мають поріг колективного імунітету понад 80 – 90%.

Вплив карантинних заходів

Носіння масок, віддалена робота та соціальна дистанція, можуть уповільнити поширення вірусу.

Але оскільки карантинні заходи будуть то посилюватися, то послаблюватися в різних популяціях, передача вірусу знову пришвидшиться, підвищуючи поріг колективного імунітету.

Минулого року вчені сподівались, що світ наближався до порогу колективного імунітету завдяки вакцинації та отримання антитіл після перенесеної хвороби. Але через рік після старту вакцинальної кампанії проти COVID-19 у світі все ще фіксують масштабні спалахи захворюваності, зокрема в країнах, де імунітет населення та показники вакцинації на досить високому рівні.

Нові хвилі коронавірусу спровокували мутовані варіанти вірусу Дельта та Омікрон, адже ці штами є заразнішими, як наслідок, вони швидше поширюються. Крім того, штами мають здатність частково уникати імунітету, що зробило більшу частину людей знову вразливими до вірусу.

Такі тенденції вказують на те, що люди можуть і не досягнути порогу колективного імунітету, попри вакцинацію.

Перехід від пандемії до ендемії

Вчена Дженні Лавін та її колеги спрогнозували: як і інші коронавіруси, що зараз викликають звичайну застуду у людей, COVID-19 зрештою перейде в легку інфекцію, яка продовжить циркулювати серед населення, але без важкого перебігу хвороби, оскільки люди будуть піддаватися впливу вірусу в ранньому віці та отримувати імунітет. Тобто, коронавірус стане ендемічним.

Як тільки це станеться, імунітет, що блокує інфекцію, швидко зменшиться, тому вірус все ще буде легко поширюватися, але захист від важкого перебігу захворювання триватиме довше, що призведе до переходу вірусу до молодших вікових груп.

Як швидко відбудеться "перехід"

Втім, світ ще не на цьому етапі. Вчені зауважили, що карантинні заходи для уповільнення поширення вірусу все ще потрібні, щоб уникнути сплеску госпіталізацій і смертей.

Вакцинація і періодичне посилення карантинних обмежень теж важливі.

Чому важливо продовжувати вакцинацію

Неконтрольоване поширення COVID-19 у невакцинованих регіонах все ще може спричини появу нових варіантів вірусу, які продовжать викликати важкий перебіг захворювання.

Попри те, що Омікрон здебільшого викликає відносно легший перебіг хвороби, ніж попередні штами вірусу, значне поширення інфекції все ще може перевантажити лікарні та медичні системи.

Як підготуватись до ендемії

До ендемічного COVID-19 варто почати підготовку вже зараз, зокрема, покращити доступ до вакцин, масок і тестів.

Шукати нові ефективні методи лікування, щоб запобігти важкому перебігу хвороби і забезпечити соціальну підтримку для людей, які борються з довгостроковими наслідками COVID-19.

Також важливо зміцнити інфраструктуру охорони здоров'я, щоб запобігти майбутнім пандеміям, встановити правила для безпечнішого робочого середовища.