Анестезіолог-реаніматолог Дарія Сімчук зазначила, що один із таких моментів РЗК стався під час 1-го туру групового етапу чемпіонату Європи-2020 на рамках групи B між Данією і Фінляндією.
Читайте також Чи можна стати донором крові після перенесеного коронавірусу
Так, 29-річний півзахисник збірної Данії Крістіан Еріксен переніс зупинку серця під час матчу Євро-2020 проти Фінляндії, пише The Guardian з посиланням на лікаря датської команди Мортена Бозена.
Він перестав дихати. Ми провели серцеву реанімацію, і у нас вийшло повернути його. Наскільки ми були близькі від того, щоб втратити його? Я не знаю, але ми повернули його після одного розряду дефібрилятора, це досить швидко,
– сказав Бозен.
Лікар заявив, що вирішальну роль у порятунку Еріксена зіграла оперативність дій.
"Я б сказав, те, як швидко команда медиків на полі відреагувала, стало вирішальним. Найважливіший фактор – це час, який проходить від моменту зупинку серця до моменту, коли людина отримує допомогу. Цей час був недовгим", – додав він..
Які причини раптової зупинки кровообігу
За статистикою, найчастішою причиною раптової зупинки кровообігу є життєвонебезпечні аритмії: фібриляція шлуночків або шлуночкова тахікардія без пульсу.
В цей момент серце не стоїть повністю, його шлуночки серця хаотично скорочуються, "б’ються в конвульсіях", але не можуть злагоджено разом скорочуватись та качати кров,
– пояснила Дарія Сімчук.
Що робити при раптовій зупинці кровообігу
У коментарі 24 каналу Дарія Сімчук розповіла про алгоритм дій, які слід виконати, якщо людині поблизу стало погано:
- Перевірте безпеку навколо, підходьте до пацієнта лише в безпечних умовах,
- Зверніться до потерпілої особи: якщо відповіді немає – якнайшвидше заручіться підтримкою перехожих, ще одні руки зайвими не будуть,
- Станьте навколішки поруч з потерпілим, струсніть його/її за плечі. Голосно запитайте, чи вас чують.
- Якщо відповіді немає – відкрийте дихальні шляхи, перевірте дихання протягом 10 секунд. За відсутності мінімум 2 вдихів протягом цього часу – викликайте швидку самостійно, або доручіть це людині поруч.
- Обов‘язково повідомте службу 103 про те, що біля вас людина без свідомості і ви почали реанімацію. Телефоном можна уточнити у диспетчера, де поблизу є найближчий автоматичний зовнішній дефібрилятор. Відправте когось по нього.
- Виконуйте компресії грудної клітки.
- За наявності засобів захисту та навику виконувати штучне дихання, співвідношення компресій до штучних вдихів складає 30 компресій : 2 вдихи.
- Якщо ви вмієте користуватись АЗД (автоматичний зовнішній дефібрилятор), як тільки він буде доступний – наліпіть електроди на грудну клітку пацієнта та виконуйте його команди.
- Продовжуйте компресії грудної клітки до приїзду швидкої. Або до моменту повернення свідомості у потерпілого.
"Прості речі рятують життя. Ми можемо не привести людину до свідомості прямо на місці події після РЗК, але можемо таким чином "протезувати" функцію серця до приїзду швидкої, де є більше обладнання та медикаменти", – заявила Дарія Сімчук.
Медик зазначила, що навичкам реанімації навчають на курсах базової підтримки життя і їх освоїти може навіть дитина. Європейська рада реанімації зараховує на курси вже з 14 років.