Анестезіолог-реаніматолог Дарія Сімчук зазначила, що один із таких моментів РЗК стався під час 1-го туру групового етапу чемпіонату Європи-2020 на рамках групи B між Данією і Фінляндією.

Читайте також Чи можна стати донором крові після перенесеного коронавірусу

Так, 29-річний півзахисник збірної Данії Крістіан Еріксен переніс зупинку серця під час матчу Євро-2020 проти Фінляндії, пише The Guardian з посиланням на лікаря датської команди Мортена Бозена.

Він перестав дихати. Ми провели серцеву реанімацію, і у нас вийшло повернути його. Наскільки ми були близькі від того, щоб втратити його? Я не знаю, але ми повернули його після одного розряду дефібрилятора, це досить швидко,
– сказав Бозен.

Лікар заявив, що вирішальну роль у порятунку Еріксена зіграла оперативність дій.

"Я б сказав, те, як швидко команда медиків на полі відреагувала, стало вирішальним. Найважливіший фактор – це час, який проходить від моменту зупинку серця до моменту, коли людина отримує допомогу. Цей час був недовгим", – додав він..

Раптова зупинка кровообігу – що це?
РЗК – це припинення або значне погіршення механічної роботи серця, що характеризується відсутністю реакції хворого на подразники, відсутністю пульсу при пальпації та апное або агональним диханням.

Які причини раптової зупинки кровообігу

За статистикою, найчастішою причиною раптової зупинки кровообігу є життєвонебезпечні аритмії: фібриляція шлуночків або шлуночкова тахікардія без пульсу.

В цей момент серце не стоїть повністю, його шлуночки серця хаотично скорочуються, "б’ються в конвульсіях", але не можуть злагоджено разом скорочуватись та качати кров,
– пояснила Дарія Сімчук.

Що робити при раптовій зупинці кровообігу

У коментарі 24 каналу Дарія Сімчук розповіла про алгоритм дій, які слід виконати, якщо людині поблизу стало погано:

  • Перевірте безпеку навколо, підходьте до пацієнта лише в безпечних умовах,
  • Зверніться до потерпілої особи: якщо відповіді немає – якнайшвидше заручіться підтримкою перехожих, ще одні руки зайвими не будуть,
  • Станьте навколішки поруч з потерпілим, струсніть його/її за плечі. Голосно запитайте, чи вас чують.
  • Якщо відповіді немає – відкрийте дихальні шляхи, перевірте дихання протягом 10 секунд. За відсутності мінімум 2 вдихів протягом цього часу – викликайте швидку самостійно, або доручіть це людині поруч.
  • Обов‘язково повідомте службу 103 про те, що біля вас людина без свідомості і ви почали реанімацію. Телефоном можна уточнити у диспетчера, де поблизу є найближчий автоматичний зовнішній дефібрилятор. Відправте когось по нього.
  • Виконуйте компресії грудної клітки.
Як виконати компресії грудної клітки
Візьміть руки в замок та тисніть на грудину прямо посередині, із частотою 100-120 разів на хвилину. Оптимальною глибиною компресій є 5-6 см. Не відривайте рук від грудної клітки, тримайте їх напруженими та прямими в ліктях.
  • За наявності засобів захисту та навику виконувати штучне дихання, співвідношення компресій до штучних вдихів складає 30 компресій : 2 вдихи.
  • Якщо ви вмієте користуватись АЗД (автоматичний зовнішній дефібрилятор), як тільки він буде доступний – наліпіть електроди на грудну клітку пацієнта та виконуйте його команди.
  • Продовжуйте компресії грудної клітки до приїзду швидкої. Або до моменту повернення свідомості у потерпілого.

"Прості речі рятують життя. Ми можемо не привести людину до свідомості прямо на місці події після РЗК, але можемо таким чином "протезувати" функцію серця до приїзду швидкої, де є більше обладнання та медикаменти", – заявила Дарія Сімчук.

Медик зазначила, що навичкам реанімації навчають на курсах базової підтримки життя і їх освоїти може навіть дитина. Європейська рада реанімації зараховує на курси вже з 14 років.