Для того, щоб краще розуміти роботу мозку, науковці створюють у своїх лабораторіях його зменшені версії – органели. Для цього у дорослих донорів беруть клітини шкіри, які перетворюють у стовбурові клітини та поміщають в культуру, яка імітує середовище розвитку мозку.

До теми Розмір зіниць вказує на рівень інтелекту людини

У підсумку формується орган розміром з горошину – повноцінна тривимірна модель мозку, яку можна використовувати для досліджень.

Вчені з Університетської лікарні Дюссельдорфа пішли ще далі – вони зуміли виростити органели мозку разом з очними келихами, в яких зоровий нерв з'єднується з сітківкою ока.

Цікаво, що ці очні келихи розвинулися симетрично й саме в передній частині мінімозку. Але значно важливіше те, що ці очні келихи виявили функціональними. Вони мають різні типи клітин сітківки, які реагують на світло і посилають відповідні сигнали в мозок. В очних келихах сформувались кришталики й тканини рогівки.

Що відомо про дослідження науковців

  • Загалом науковці виростили 314 органоїдів з клітин чотирьох донорів.
  • Приблизно 72% з них сформували очні келихи.
  • Вони розвивалися приблизно на 30 день і досягали зрілості на 50. Це цілком збігається з термінами розвитку аналогічних структур в ембріона людини.

Технологія ще потребує доопрацювання для того, аби органели могли зберігатися довше. Але це може викликати обурення в комісії з етики. Адже навіть такий мозок може розвинути в собі зачатки самосвідомості, й ключовим елементом цього може стати саме зір.