Швидкість метаболізму дійсно може варіюватися серед різних людей, залежно від таких факторів, як вага тіла, вік, стать та генетика. Проте насправді ця різниця не настільки значуща.
Також на тему Виявилось, що кава допомагає схуднути, але є одна важлива умова
Часто люди вважають, що швидкий метаболізм допомагає спалювати калорії швидше і зберігати струнку фігуру, і тому намагаються дотримуватися різних дієт і вживати певні продукти, які, на їхню думку, активізують обмін речовин.
Проте, реальність складніша. Метаболізм – це складний процес, і повпливати на нього майже неможливо.
На що витрачає калорії організм
Під час процесу метаболізму організм отримує енергію і витрачає її, щоб забезпечити своє функціонування. Навіть у стані спокою, коли людина не рухається, організму все одно потрібна енергія. Ця енергія називається базовим метаболізмом або основним обміном, і він становить значну частину калорій. Метаболізм складається з таких частин:
- Базальний метаболізм – це приблизно 65% калорій. Ця частина витрачається на підтримку життєво важливих органів і функцій під час спокою.
- Фізична активність – приблизно 25% калорій, споживається під час фізичних навантажень.
- Термічний ефект їжі – це приблизно 10% калорій, які ми використовуємо на перетравлення та обробку їжі.
Що впливає на метаболізм
Важливо зазначити, що кожна людина індивідуальна і споживає різну кількість енергії. І хоча вага, стать і вік можуть впливати на швидкість метаболізму, це не єдині чинники, які визначають його швидкість.
Статура. Більші люди або ті, у кого велика маса м'язів, спалюють більше калорій, навіть у спокої. Отже, стереотип, що худорлявість пов'язана зі швидким метаболізмом, помилковий.
Крім того, швидкий метаболізм не завжди призводить до схуднення. Дослідження показують, що люди з надмірною вагою або ожирінням часто мають швидкий метаболізм, оскільки їхнім тілам потрібно більше енергії для функціонування.
Стать. Чоловіки зазвичай потребують більше калорій, ніж жінки того ж віку та статури. Це пояснюється фізіологічними відмінностями, оскільки у чоловіків зазвичай більше м'язів та менше жиру.
Вік. молоді люди спалюють більше калорій завдяки активній м'язовій масі і фізичній активності. Проте з віком м'язова маса зменшується, що призводить до зниження калорійних потреб організму.
Отже, метаболізм – це не причина набору чи втрати ваги, а внутрішній процес організму, на який не можна вплинути ззовні. Можна рухатися більше і тим самим спалювати більше калорій, але на базовий обмін це не вплине. Якщо потрібно позбутися зайвої ваги, потрібно дотримуватися здорової дієти та підвищити фізичну активність, а якщо є проблеми з харчовою поведінкою – звернутися до психотерапевта.