Про це свідчать результати дослідження науковців з Університету Джонса Хопкінса (США). Вчені прийшли до висновку, що на розвиток хронічної форми цього захворювання впливає довгостроковий вплив крихітних частинок, які містяться в забрудненому повітрі.

До теми Знайшли простий спосіб зменшити ризик деменції

У дослідженні взяли учать 6 102 людини, 2 034 з яких страждали хронічним риносинуситом (але не на алергію). Всі вони проживали в районах з високим вмістом в повітрі PM 2,5 – дрібних твердих частинок і крапельок рідини розміром від 0,001 до 2,5 мікрометра, тобто приблизно в 30 разів тонше за людську волосину.

Ці частинки складаються з суміші пилу, бруду, сажі, диму, органічних сполук і металі. Відомо, що вони пов'язані з високим ризиком серцево-судинних захворювань, астми, раку і хронічної обструктивної хвороби легенів, неврологічних розладів, а також зі зниженням когнітивних здібностей і передчасною смертю.

Джерелами забруднення є транспорт, будівництво, ерозія дорожнього покриття або ґрунту, виробництва, сільське господарство, спалювання твердих видів палива тощо.

Науковці підтвердили зв'язок брудного повітря з риносинуситом

  • Учасники, які давно проживають в районах з найвищими концентраціями завислих речовин, з більшою ймовірністю стикалися з хронічним риносинуситом.
  • Зокрема п'ятирічний вплив означав підвищений ризик розвитку синуситу в 1,5 раза.
  • Й в 5 разів – важкого пансинуситу, коли у всіх чотирьох групах придаткових пазух носа накопичуються гній і слиз.

Як проводилось дослідження

  • Експерти індивідуально розраховували середній вплив PM 2,5 на основі поштового індексу й адреси проживання за 12, 24, 36 і 60 місяців до постановки діагнозу.
  • Якість повітря оцінювали відповідно до шкали Агентства з охорони навколишнього середовища Сполучених Штатів.
  • Аби визначити рівні забруднення, всі дані завантажували в комп'ютерну модель, яка враховувала метеорологічні й супутникові вимірювання навколишнього середовища, інформацію про землекористування і переносяться по повітрю хімічних речовин.