Волонтерка Дана Ярова у фейсбук повідомила, що в одній з київських лікарень проблеми з киснем. Вона уточнила, що діагноз COVID-19 був в обох пацієнтів і кисень кожному з них давали всього на 15 хвилин на день.
Читайте також Хворі вмирають не дочекавшись тесту: в Одесі вже колапс медичної системи
Батько відмовився від своїх 15 хвилин на день на користь сина. Батько помер, сина продовжують лікувати. Тільки от не знаю, за померлого батька йому дають ще 15 хвилин кисню або вже ні,
– написала вона.
Також волонтерка розповіла, що їй відомо наскільки критично важливим є кисень під час важкого перебігу коронавірусу, адже й сама попередньо ним перехворіла.
Хто не пережив ознаки задухи під час COVID-19, не зрозуміє. В мене був концентратор, але на підкірці все одно моторошний страх, що наступного разу ти можеш не вдихнути. Я задихалася настільки, що не могла розмовляти. І, це я була з концентратором, уявіть людину, яка задихається добу, і їй на 15 хвилин дають подихати киснем. 15 хвилин на добу,
– додала Дана Ярова.
Скриншот з соцмереж
Лікарня та МОЗ спростовують цю інформацію
Головний лікар цієї лікарні повністю спростовував інформацію волонтерки. Він заявив, що станом на 19 листопада у лікарні було 130 ліжок для хворих на COVID-19, 71 з яких було зайнято. Натомість у медичній установі киснем обладнані 84 ліжка. Інформацію підтвердив очільник МОЗ Максим Степанов.
Ми розбираємось у кожному такому випадку, тому що по таких випадках у ЗМІ формується думка про систему охорони здоров'я, яка не знаходиться у гарному стані… Головний лікар цієї лікарні повністю спростовує цю інформацію,
– заявив Степанов в ефірі одного з телеканалів.
Реакція волонтерки
Волонтерка Дана Ярова вибачилась перед своєю аудиторією і пояснила, що написала цей пост зі слів вдови, як втратила чоловіка. За словами Ярової, жінка неодноразово повторювала, що все було саме так, як вона повідомила. Волонтерка розповіла, що не може пояснити поведінки постраждалої, адже після останньої розмови зовсім перестала її розуміти. Окрім того, якщо Ярова захоче оприлюднити ім'я та прізвище своєї інформаторки – на неї подадуть до суду.
Швидше за все, якби я звернулася в лікарню, мені б не дали цю інформацію, але я могла звернутися до волонтерів цього міста, і в першу чергу запитати у них. Але я на тлі емоцій цього не зробила. Які причини поведінки вдови в такій ситуації: біль, горе, стан ураження, бажання помститися за смерть чоловіка – не можу коментувати,
– розповіла волонтерка.
Ярова пообіцяла, що надалі прискіпливіше ставитиметься до тієї інформації, яку вона отримує. Але разом з тим додала, що "критичну ситуацію з киснем по Україні це зовсім не скасовує".
Яка ситуація з киснем в Україні
- Загалом існує два види кисню – технічний та медичний. Перший застосовується у промислових сферах, а другий – для пацієнтів лікарень, які мають проблеми з диханням.
- У випадку тяжкого перебігу COVID-19 він критично потрібний хворим, без нього пацієнти просто не можуть дихати та помирають.
- За словами очільника МОЗ, у лікарнях України немає проблем з медичним киснем, однак не вистачає місткостей для нього. Як сказав Максим Степанов, саме тому і виникає проблема забезпечення киснем лікарень.
- За останніми даними від МОЗ, в Україні кількість ліжок з киснем становить 23 751.
- Уряд вирішив виділити ще 900 мільйонів гривень на додаткове забезпечення киснем ліжок у стаціонарах всіх областей.