Дослідники з університету Ілінойса, про роботу яких розповідає Phys.org, представили новий метод діагностики раку.

Читайте також: Препарат-вбивця руйнує пухлини раку крові і лімфоми

Дослідники вважають, що клітини мікроРНК є ідеальним біомаркером для виявлення раку. Аналіз цих молекул нерідко використовується при рідкій біопсії — експериментальної діагностики раку по невеликому зразку крові.


Діагностика можлива всього по одній молекулі/Фото: Unsplash

Новий метод, який пропонують вчені, поєднує чутливість і вибірковість, тобто виявляє навіть невеликі концентрації злоякісних мікроРНК, не реагуючи на нормальні.

Домогтися такого ефекту вдалося завдяки сполученню молекулярних зондів з датчиком на фотонному кристалі. Кожен зонд заточений під взаємодію з певною мікроРНК. Вступивши з нею в контакт, молекула скидає захисний ковпачок і зв'язується з датчиком. В результаті генерується сигнал, специфічний для різних видів мікроРНК.

Метод дозволяє не тільки діагностувати хворобу, а й надалі стежити за її розвитком і реакцією на терапію. Крім того, діагностика набагато швидше багатьох інших методів – достатньо кількох годин.

Його вже успішно випробували на двох мікроРНК — маркери раку простати. Автори сподіваються, що спосіб можна буде адаптувати й для інших онкологічних захворювань та сподіваються, що в майбутньому метод стане основою для простого діагностичного приладу, який можна встановити в безлічі клінік.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.