Чадний газ утворюється, коли горить якийсь матеріал, апроте кисню недостатньо, щоб він згорів повністю, розповів терапевт, кардіолог та дієтолог Філіп Кузьменко.

Читайте також: Отруєння чадним газом: чому виникає та як вберегтися

Чому чадний газ такий небезпечний

При диханні монооксид вуглецю зв'язується з гемоглобіном – білок, який знаходиться в еритроцитах і переносить кисень. Проблема в тому, що молекула CO утворює більш міцний зв'язок з гемоглобіном, ніж кисень.

В результаті чадний газ, як корок, затикає весь гемоглобін і не дає зв'язуватися з киснем. Кисню в крові стає мало, клітини починають голодувати.

Важливо пам'ятати: чадний газ не має запаху.

Отруєння чадним газом – симптоми
Легкий ступінь
  • Головний біль;
  • Запаморочення;
  • Нудота, можливе блювання;
  • Першіння у горлі;
  • Ускладнене дихання;
  • Неприємні відчуття в області серця;
Середній ступінь
  • Вищеперераховані симптоми;
  • Збудження або оглушення:
  • Обличчя стає червоним;
  • Звужені зіниці або зіниці різного розміру;
  • Втрата свідомості;

Під час важкого ступеня людина впадає у кому, від декількох годин до діб і більше. Спостерігаються судоми, патологічні рефлекси, парези та паралічі, а шкіра стає синьою. Це найризикованіший стан, під час якого може зупинитись дихання або зупинитись серце. Також людина може загинути через пошкодження клітин мозку.

Лабораторна діагностика повинна якісно визначити вміст карбоксигемоглобіну в крові.

Чадний газ: перша допомога за протоколом МОЗ

Негайно виносимо постраждалого на свіже повітря та викликаємо медичну допомогу. Потрібно забезпечити людині свободу верхніх дихальних шляхів, тому варто звільнити її від тісного одягу.

Найбільша проблема, що молекула CO дуже маленька – ніякі намочені і притиснуті до носа хустинки не врятують. Але через розміри, СО легший за повітря і накопичується під стелею. Тому якщо ви опинилися в приміщенні яке горить, потрібно тримати голову якомога ближче до підлоги і терміново евакуюватися. По можливості затримайте дихання на стільки, на скільки зможете.

Специфічним антидотом при отруєнні чадним газом є кисень. Інгаляція кисню чи киснево-повітряної суміші за допомогою медичних апаратів штучної вентиляції легень ДП-10.02, ДАР-05, фаза-5, чи кисневого інгалятора КИ-4.02 слід розпочинати з перших хвилин надання допомоги. Одночасно пропонують вдихати 100 % кисень, упродовж 3 год — 80— 90 % киснево-повітряну суміш.


Чадний газ може вбити дуже швидко

Що призначається хворому при отруєнні чадним газом

Антидоту немає. Долікарська допомога полягає в транспортуванні потерпілого якомога далі від джерела чадного газу. У стаціонарі лікарі будуть насичувати кров киснем за допомогою кисневого концентратора або апарату штучної вентиляції легенів. Але на жаль, якщо людина вдихнула занадто багато диму – врятувати її виходить не завжди.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.