Сонячний опік – це запальна реакція тканин, викликана пошкодженням ДНК шкіри під впливом ультрафіолетових променів. Найчастіше це відбувається на сонці, але обгоріти можна і в солярії.
Також на тему: Як засмагати, щоб це було корисно для здоров'я
Симптоми добре знайомі багатьом з нас: почервоніння шкіри, яка стає гарячою на дотик і дуже чутлива до будь-якого контакту, іноді відчуття втоми й запаморочення. При сильнішому опіку (II ступеня) можуть виникнути пухирі.
Найбільше до сонячних опіків схильні люди зі світлою шкірою, і чим вона світліше, тим сильніше ураження, причому це може статися за лічені хвилини. У свою чергу, власники смаглявої шкіри обгоряють довше, або ж вони отримують опік тільки в екстремальних випадках, тому що їх організм виробляє більше меланіну – пігменту, який захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолету.
Що робити, якщо обгоріли на сонці
На жаль, специфічного лікування сонячних опіків не існує, можна тільки полегшити дискомфорт і прискорити загоєння.
- Частіше приймайте прохолодний душ або ванну, щоб полегшити біль, а потім промокніть шкіру сухим рушником, залишивши на ній трохи вологи. Коли шкіра трохи підсохне, нанесіть зволожувальний крем.
- Використовуйте креми і лосьйони, що містять екстракт алое вера, який заспокоює, загоює і запобігає лущенню. Можна також використовувати засоби з гідрокортизоном.
- Якщо біль сильний, прийміть ібупрофен або аспірин, це також допоможе зняти набряк.
- Пийте якомога більше води. Сонячний опік "притягує" рідину до ушкоджених ділянок шкіри, і рясне пиття допоможе уникнути зневоднення.
- Носіть закритий одяг, краще з щільних тканин, через які не проникає сонячне світло. Але ні в якому разі не обтягуючий – це може посилити подразнення і біль.
- Можна також прикладати холодні компреси до уражених ділянок, щоб охолодити шкіру, а в прохолодну ванну додавати кілька столових ложок соди та одну чашку вівсянки – це допоможе зменшити запалення.
Чого робити не можна при сонячних опіках
- Не намастіть шкіру сметаною та іншими молочними продуктами. Молочні кислоти й продукти бродіння можуть спровокувати непередбачувані хімічні реакції.
- І тим більше не використовуйте соняшникову, кокосову або будь-яку інше рослинну олію. Вона створює щільну плівку, яка не пропускає повітря і перешкоджає теплообміну. В результаті обпалена шкіра не охолоджується, а навпаки, ще більше перегрівається, що може погіршити подразнення і призвести до набряку.
- Забудьте і про інші "дідівські" методи на кшталт компресів з чаю, сирих овочів і фруктів, при опіку вони можуть спровокувати алергічні реакції.
- Не використовуйте скраби, жорсткі мочалки та інші відлущувальні засоби. Такі маніпуляції можуть посилити подразнення.
- Не пробивайте пухирі. Так, це неприємно і неестетично, але пухирі захищають уражені ділянки від інфекції до загоєння.