Шкіра немовлят дуже ніжна, і там, де батькам безпечно, дитина може обпектися. Якщо малюк таки обпікся, перш ніж втішати його, постарайтеся зосередитись на наданні першої допомоги. Це надзвичайно важливо – негайна реакція дорослого прискорить загоєння опіку, зменшить його площу та тяжкість ураження шкіри.

Читайте також: Перша медична допомога: як зупинити кровотечу та накласти джгут

Перша допомога при опіках

1. Заберіть дитину подалі від джерела опіку. Якщо одяг горить, згасіть полум'я рушником, щільною ковдрою або іншою тканиною.
Охолодіть обпечене місце, зробіть це якнайшвидше, помістивши постраждалу частину тіла під проточну прохолодну (не крижану) воду на 10 – 20 хвилин. Тримайте воду прохолодною, а силу струменя низькою.

2. Охолодження допоможе знизити глибину опіку і допоможе рані гоїтися швидше. Не використовуйте для охолодження лід або воду з льодом, тому що це може зменшити приплив крові до уражених тканин.

Охолоджуйте лише уражену ділянку, а не все тіло дитини. Для тулуба використовуйте душ, а не занурення у ванну. Якщо ви занурите дитину в холодну ванну, за 20 хвилин вона може переохолодитись. Не дуйте на опік, тому що у рану може потрапити інфекція.

3. Поки охолоджуєте уражене місце, оцініть серйозність ситуації. Викличте швидку допомогу, якщо:

 • опік дитини займає понад 5% її шкіри;
 • опік викликаний електричним струмом чи хімічними речовинами;
 • опік на обличчі, шиї, кистях, стопах чи промежині;
 • опік вражає усю кінцівку;
 • опік отримано під час пожежі, дитина надихалася димом;
 • симптоми дитини або її загальний стан лякають вас важкістю, ви побоюєтеся за життя дитини.

В інших ситуаціях зверніться до педіатра чи хірурга амбулаторно, у найближчу добу.

4. Зніміть весь тісний одяг, перш ніж постраждала частина тіла почне набрякати. Якщо зняття одягу посилює біль – акуратно розріжте його ножицями. Якщо частина одягу прилипла до рани - розріжте і зніміть ті частини, які легко зняти, але не відривайте шматок одягу, що прилип до рани, це зробить лікар.

5. Накладіть стерильну пов'язку на місце опіку. Намагайтеся не пошкоджувати пухирці, якщо вони є. Оптимально використовувати гідрогелеві пов'язки типу Hydrocoll або мазеві пов'язки типу Branolind – вони не прилипають до рани після її підсихання, їх потім легко видаляти при перев'язках. Або ви можете використовувати стерильну бавовняну марлю, але не використовуйте вату.

6. Після того, як ви надали дитині першу допомогу при опіку, ви можете полегшити її біль за допомогою дитячого парацетамолу або ібупрофену у віковому дозуванні.

Якщо площа опіку 1 – 2%, якщо шкіра просто почервоніла та болить, пухирців немає або вони зовсім невеликі, якщо місце опіку не на обличчі, промежині та інших небезпечних місцях – такий опік може бути вилікований і без участі лікаря. Однак у більшості випадків краще показати дитину фахівцю, щоб отримати поради щодо оптимального догляду за опіковою раною та профілактики ускладнень.

Що робити, щоб дитина не обпеклась

 • Не залишайте гарячі напої там, де дитина може їх дістати (на краю столу), не використовуйте скатертини. Не пийте гарячий напій, коли тримаєте дитину на руках або стоїте над нею. Пам'ятайте, що гарячий напій може викликати опік у дитини навіть через 15 хвилин після того, як ви його приготували.
 • Будьте обережні, коли готуєте на плиті або використовуєте духовку. Поверніть ручки каструль до задньої частини плити, щоб дитина не могла дотягнутися і смикнути за них.
 • Помістіть чайник і тостер глибше, особливо ретельно сховайте шнури від них, за шнур дитина зможе стягнути гарячий предмет на себе.
 • Зберігайте сірники і запальнички в ящику або шафі, де дитина не зможе їх дістати. Якщо на вашій газовій плиті немає кнопки запалювання, використовуйте п'єзозапальничку для включення конфорки – вона безпечніша, тому що в ній немає відкритого вогню.
 • Встановіть вогнегасник і протипожежне покривало там, де найвищий ризик загоряння, наприклад, на кухні. Однак, намагайтеся загасити пожежу тільки в тому випадку, якщо вона невелика і локалізована. Встановіть пожежну сигналізацію в кожній спальні та на кухні.
 • Завжди наливайте у ванну або в таз спочатку холодну воду, і потім гарячу. Не занурюйте дитину у воду доки перевірте її температуру своїм ліктем. Ніколи не залишайте дитину одну у ванній.
 • Тримайте фени, випрямлячі волосся та щипці для завивки відключеними від мережі та поза досяжністю дитини.