"Ти постійно відчуваєш потребу доводити собі, що ти на своєму місці, хвилюєшся перед кожною зустріччю. Думаєш, я виглядатиму як повний бовдур, всі нарешті побачать, що насправді я нічого не вартий". Це слова Джеремі Ньюмена, який до недавнього часу обіймав посаду генерального директора BDO, однієї з найбільших у світі бухгалтерських компаній. Тепер він очолює кілька державних інститутів та низку інших установ.
Читайте також: Українець, який допоміг Apple прийти до успіху
На будь-який погляд, він досяг надзвичайного успіху у своєму професійному житті. А втім, саме він розповідає мені, що постійно відчуває невпевненість у собі та має сумніви в своєму професіоналізмі. Він не є винятком. Протягом 25 років я вивчала питання лідерства в компаніях, які надають різні види послуг: юридичних та бухгалтерських фірмах, консалтингових агентствах та інвестиційних банках.
Невпевненими переможцями не народжуються, ними стають. Я чула, як талановиті, успішні і на позір упевнені в собі люди сумніваються у своїх професійних досягненнях. Я називаю їх "невпевненими в собі переможцями": вони винятково талановиті, надзвичайно амбіційні і водночас глибоко невпевнені у своїй цінності.
Коли я описала це явище в своїй останній книжці "Лідери: влада, політика і примадонни" (Leading Professionals: Power, Politics, and Prima Donnas), я отримала неймовірну кількість листів від професіоналів із різних галузей з усього світу, які говорили, що це саме про них.
В умовах жорсткої конкуренції невпевнені в собі переможці постійно сумніваються цінності
Невпевненими переможцями не народжуються, ними стають. Це зазвичай відбувається в дитинстві через психологічну, фінансову або фізичну незахищеність. Наприклад, діти, чия родина переживала скрутне фінансове становище, ставши дорослими, ніяк не можуть заробити достатньо, щоби подолати свій страх бідності.
Деякі діти ростуть із відчуттям, що батьки люблять та помічають їх, тільки коли вони досягають успіху. Це відчуття не полишає їх й коли вони виростають, оскільки воно глибоко вкорінюється в їхню особистість.
Не дивно, що саме такі люди, як правило, подаються на посади в престижні фірми, які пропонують робочі місця випускникам MBA з усього світу. Такі компанії ніби сигналізують своїм новим робітникам: "Ми найкращі в цьому бізнесі, а оскільки ви працюєте на нас, ви теж найкращі". Це приємне усвідомлення для людини, яка сумнівається у власній цінності.
Але згодом вона починає турбуватися, що її виженуть, коли побачать, що вона не виправдовує очікувань. Страх посилює система оцінювання та винагороди в таких компаніях. Підвищення по службі ґрунтується на жорсткій конкуренції і, що гірше, його умови часто не є прозорими. Доктор Александра Мішел з Університету Пенсильванії досліджує життя та професійний розвиток інвестиційних банкірів.
Винагорода наприкінці року залежить від ваших результатів у порівнянні з іншими співробітниками. А ви не знаєте, чого вони досягли. Вам відомо лише те, що вони надзвичайно розумні і надзвичайно працьовиті,
– пояснює пані Мішел.
Читайте також: Іванка Трамп випустила книгу про свій успіх
Автор: Лора Емпсон; Джерело: BBC