Нове дослідження

Вчені скористалися даними проспективного шведського дослідження здоров'я жінок, а також – дослідження серцево-судинних захворювань серед данців. В цілому в них взяли участь 2,4 тисячі жінок зі Швеції та Данії, які народилися з 1908 по 1952 роки.

Також на тему: У США виявили випадки загадкового зараження смертельною тропічною інфекцією

Обидва дослідження включали інформацію про зріст кожної учасниці на момент початку дослідження, коли їм було від 30 до 60 років, потім через 10 – 13 років. Вчені відстежували смертність серед них протягом 19 років, головним чином зосередившись на причинах і потенційних факторах, які могли на це вплинути. Наприклад, індекс маси тіла, шкідливі звички, фізична активність в різні періоди життя, рівень освіти.

Зменшення зросту підвищує ризик смерті жінок

  • За період спостереження 625 учасниць померли.
  • За оцінками вчених, зменшення росту на сантиметр було пов'язане з підвищеною смертністю від усіх причин на 14% серед шведських жінок і на 21% в данських.
  • Значне зниження зросту, тобто більше, ніж на два сантиметри, посилювало цей зв'язок ще більше: 74% у шведок і 80% у данок.
  • Об'єднаний аналіз даних показав, що істотне зменшення росту подвоює ймовірність смерті від інсульту та інших серцево-судинних захворювань, і на 71% – від усіх причин.
  • Ці результати підтвердилися навіть після ретельного коригування з урахуванням всіх важливих факторів.

До зниження зросту були менш схильні невисокі учасниці, а також ті, хто на момент включення в дослідження були фізично активні та брали участь в різних спортивних змаганнях.

Чому існує зв'язок

Автори припустили, що зв'язок між зменшенням зросту і підвищеним ризиком смертності може бути обумовлений ​​різними факторами, які було неможливо відстежити: наприклад, низька фізична активність в дитинстві, стан кісток, наявність захворювань і лікування.