Як відбувалося дослідження
Автори дослідження вивчили РНК 1,3 мільйона клітин носової порожнини та дихальних шляхів 228 людей, які не хворіли на COVID-19. Отриману інформацію вчені проаналізували, використовуючи дані Атласу клітин людини, який описує клітинні основи різних хвороб.
Також на тему: 9 з 10 смертей від COVID-19 сталися у країнах з високим рівнем ожиріння
Ми фокусувалися на факторах входу вірусу в різних органах і клітинах різного типу, які зазвичай вражає коронавірус. Ми виявили, що куріння, стать і вік грають істотне значення в тому, наскільки просто SARS-CoV-2 проникає в клітини, розмножується і поширюється в організмі
– зазначили вчені.
Як коронавірус потрапляє в організм
АПФ2 – фермент, який розташовується на поверхні багатьох клітин людини. Коронавірус SARS-CoV-2 з'єднується з ним, щоб проникнути в організм. Раніше в експериментах на культурах клітин людини та на мишах показали, що чим більше цього ферменту в клітинах, тим більше вірусів проникає в них (вище вірусне навантаження). Для попадання в клітину вірусів також потрібний фермент мембрано-пов'язана серинова протеаза 2 (TMPRSS2).
Групи ризику
Вчені виявили, що у чоловіків, курців і людей похилого віку в клітинах, які вистилають дихальні шляхи, було більше ферменту АПФ2. Ген TMPRSS2 у літніх людей і чоловіків також виявився більш вираженим, ніж в інших.
Таким чином, коронавірус може бути простіше інфікувати людей похилого віку, курців і чоловіків. Вчені вважають, що нові дані – додатковий аргумент зробити пріоритет для вакцинації цих груп людей.