Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі Nature Communications.
Читайте також: Профілактика грипу та застуди: що робити, коли всі навколо хворіють
Найнебезпечніші види грипу відносяться до типу А. Різновиди діляться на групи А1 і А2: до першої групи належить вірус свинячого, до другої пташиного грипу.
Вчений Лей Ден з університету штату Джорджія в Атланті та його колеги серйозно наблизилися до отримання універсальної вакцини, яка допомагає імунітету захищатися від усіх вірусів типу А.
Для отримання препарату науковці створили наночастинки, що складаються з декількох шарів жиру і фрагментів гемаглютиніну – білкової броні вірусу, що забезпечує здатність вірусу приєднуватися до клітини.
Як пояснюють вчені, ці часточки білка розташовувалися в наночастинках так, що поступово звільнялися і потрапляли у кров після введення вакцини. При цьому за формою вони були аналогічні частинам "живого" вірусу. Завдяки цьому імунітет поступово вчиться розпізнавати ділянки в структурі гемаглютиніну і нейтралізувати їх.
Дію цієї нановакцини вчені перевірили на мишах і тхорах, яких заразили летальними дозами відразу чотирьох штамів вірусу – пташиного грипу H3N2, H7N9 і H5N1, а також свинячого H1N1. У всіх випадках тварини вижили та не мали серйозних проблем зі здоров'ям. За словами вчених, це ознака того, що вакцина дійсно претендує на універсальність.
Біологи планують найближчим часом отримати дозвіл на проведення клінічних випробувань на інших тварин, а також на добровольцях.