Чому батьки б'ють дітей

Нині фізичні покарання все частіше розглядають як форму насильства над дітьми. Водночас троє з чотирьох дітей у віці від 2 до 4 років мають такий досвід.

Також на тему: Як гра допомагає дітям розвиватися фізично та емоційно

Батьки б'ють дітей, тому що думають, що це допоможе поліпшити їхню поведінку. Наше дослідження наводить переконливі докази того, що тілесні покарання не поліпшують поведінку дітей і навіть роблять її гіршою,
– зазначили автори дослідження.

У своєму аналізі вчені розглянули дані про такі покарання: удари за допомогою різних предметів, удари або ляпаси по обличчю, голові або вухах, удари кулаком, стусани, кидання предметів в дитину, вимивання рота з милом, кидання на підлогу, погрози зброєю.

Вплив фізичних покарань на дітей

Деякі проаналізовані дослідження вказували на те, що у покарань можуть бути як позитивні, так і негативні ефекти, але переважна кількість досліджень демонструвало лише негативні наслідки.

  • Найбільш істотними виявилися свідчення зв'язку фізичних покарань з агресивною та антисоціальною поведінкою дітей в майбутньому, зокрема, в стінах школи.Такі висновки не залежали від статі та національності – до них прийшли автори 13 з 19 досліджень.
  • Вчені виявили й так званий дозозалежний зв'язок: чим частіше карали дітей, тим гірше ті поводилися з часом. Це підтвердили 5 з 7 досліджень.
  • Окремі дослідження показали, що дії фізичного характеру збільшують ризик опозиційного розладу у дітей. Для нього характерні приступи гніву, бажання сперечатися, погана поведінка, відмова слідувати правилам, демонстративна непокора і мстивість.
  • Одне з досліджень виявило, зокрема, що рукоприкладство погіршує когнітивний розвиток.

Крім того, на результати тілесних покарань не мали позитивного впливу інші аспекти поведінки батьків: їх не згладжував навіть загальний позитивний образ відносини з дитиною.