Як депресія майбутньої матері впливає на дитину
Сильний тривалий стрес у майбутньої матері збільшує ризик розвитку психічного або фізичного захворювання у дитини. Наприклад, у неї може проявитися синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) або виникнути серцево-судинні захворювання. Також передпологова депресія матері пов'язана з розвитком депресії у дитини в підлітковому віці.
Також на тему: Післяпологова депресія: як проявляється та чому її не можна ігнорувати
Точний механізм впливу стресу матері на дитину поки не ясний. Вчені припускають, що у відповідь на стрес організм виділяє гормони, зокрема кортикотропін (CRH), який призводить до підвищення рівня гормону стресу кортизолу. Невелика кількість гормону CRH потрапляє в навколоплідні води та може прискорити зростання плоду.
- Смуток або пригнічений настрій більшу частину дня, але особливо вранці.
- Втрата інтересу або задоволення від колишніх занять.
- Значна втрата або набір ваги, не пов'язані з дієтою.
- Проблеми із засипанням або, навпаки, непереборна сонливість.
- Слабкість, не енергійність і підвищена стомлюваність.
- Почуття нікчемності або невиправдане почуття провини.
- Неможливість сконцентруватися і подумати, нерішучість.
- Помітна з боку безцільна фізична активність, наприклад, неможливість всидіти на місці, або загальмованість рухів і мови.
- Періодичні думки про смерть або самогубство.
Це збільшує шанси на виживання в разі передчасних пологів, але в довгостроковій перспективі може негативно позначитися на здоров'ї.
Що робити, щоб захистити дитину
Депресія може обернутися масою проблем: вагітна жінка перестане приділяти увагу своєму здоров'ю, буде гірше харчуватися. Хронічний стрес збільшує ризик викидня, передчасних пологів і післяродової депресії.
Під час вагітності можна приймати антидепресанти. Ризик вроджених дефектів і інших проблем для немовлят, чиї матері приймають антидепресанти під час вагітності, дуже низький. Крім ліків є ще психотерапія. Можна поєднувати роботу з психотерапевтом і прийманням препаратів.