У МОЗ нагадали, що первинною причиною застуди чи гострого респіраторного вірусного захворювання (ГРЗ) є віруси, не холод. Водночас локальне та випадкове переохолодження якоїсь частини тіла може збити налаштування імунної системи, і зробити організм вразливішим до вірусів.

Дивіться також На Львівщині 7-річна дівчинка після запалення вуха впала в кому

Втім попри те, що ГРЗ та грип викликають віруси, а не низька температура, ми хворіємо переважно в холодну пору року. В МОЗ вирішили роз'яснити й цю закономірність.

  • По-перше, в холодну пору року краплини слини, які виділяє людина під час кашлю чи чхання, лишаються в повітрі й потрапляють до інших людей. А значить – хвороби легше поширюються, особливо в приміщеннях, які погано провітрюються. Відтак, сезонність вірусних інфекцій зумовлена оптимальними умовами передачі вірусів.
  • По-друге, справді існує зв'язок між температурою, роботою імунної системи та розмноженням вірусів.

І ось як це пояснює наука: перші свідчення цього науковці отримали з даних про інфекції в пацієнтів, в яких після операцій ставалося випадкове і локальне переохолодження із подальшою інфекцією. Низька температура на якійсь ділянці тіла спотворювала налаштування імунної системи – вроджена неспецифічна імунна реакція ставала слабшою. А це – перша ланка імунної відповіді на нову інфекцію.

Нові дослідження імунної відповіді в клітинах носогорла підтвердило ці спостереження.

Відтак, ймовірність захворіти дійсно вища, якщо надто легко взутися взимку, сиділи під потоком холодного повітря від кондиціонера чи довго притулялися до бетонної стіни в укритті.

Однак, у МОЗ радять не уникати холодів і не намагатися одягнутися якомога тепліше – вам має бути достатньо комфортно і під час руху, і під час спокою.