Як відбувалося дослідження
У новому дослідженні, яке провели вчені з Австралії, брали участь 22 людини з афантазією та 24 людини з нормальною здатністю до візуалізації образів (контрольна група). Добровольцям запропонували подивитися кілька роликів і прикріпили до їхньої шкіри кілька спеціальних електродів.
Також на тему: Як подолати самотність: обережно, підходить не всім
Відомо, що шкіра краще проводить електрику під час переживань сильних емоцій, в тому числі страху. Коли учасники залишалися одні в темній кімнаті, на екрані з'являвся текст різних "страшилок". Вони починалися досить нейтрально: "уявіть, що ви лежите на пляжі біля моря" або "уявіть, що ви летите в літаку".
Відсутність страху
Поступово сюжет ставав все більш тривожним: наприклад, на горизонті з'являлася темний спалах, а літак починало сильно трясти. Вчені виявили у добровольців контрольної групи зміни реакцій шкіри, характерні для переляку і тривоги. Водночас у людей з афантазією цих змін не було.
У другій частині експерименту добровольцям в обох групах показали в темній кімнаті замість тексту серію фотографій: трупа, змії з гострими іклами. На цей раз рівень страху був однаковим у людей в обох групах.
Схожі проблеми мають люди зі сліпотою
Джерело: Cortex
Раніше вчені дійшли до висновку, що у людей з афантазією порушено тільки зорове уявлення різних образів. Водночас у них в нормі просторова пам'ять, яка відповідає за орієнтування в просторі. Аналогічне поєднання – відсутність зорових уявлень, але нормальна просторова пам'ять, – зустрічається у людей з вродженою сліпотою. Вони здатні описати план знайомої кімнати, але не можуть вказати деталі.