Аптеки змусять пропонувати хворим дешеві ліки

Міністерство охорони здоров'я внесло зміни до ліцензійних умов виробництва та продажу ліків. Аби обрати дешевший аналог, варто знати діючу речовину ліків.

Тобто фармацевти мають інформувати покупця про дешевші аналоги дорогих, розрекламованих препаратів. Основна інформація, яку потрібно вказувати в рецепті для хворого, — діюча речовина ліків.


Лише одна аптека з восьми запропонувала дешевший препарат

Із восьми закладів дешевший препарат — за 14 гривень, запропонували лише в одному. Інші радили найдорожчі — ліки від компанії-розробника. Й не дивно, створити препарат — коштовна справа. Йдеться про мільярди доларів, які компанії хочуть повернути. Через декілька років право копіювати препарат отримують інші фармацевтичні компанії. Ці медикаменти називають генериками і вони значно, інколи в десять разів, дешевші. Та пропонувати такі ліки аптекам просто не вигідно.

Ніхто ще не відміняв жадобу наживи. Одна справа нагнутися за препаратом за 10 гривень і заробити на цьому одну гривню, а інша — нагнутися на препаратом за 100 гривень і заробити 10",
— каже президент Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.


Аптекам ініціатива уряду "не до смаку"

Аптекам державна ініціатива не в радість. Зокрема, комунальне підприємство "Фармація", чиї заклади поширені в Києві, відмовилося від інтерв'ю. Мовляв, не погоджуються з намірами уряду. Втім найчастіше фармацевтам навіть не потрібно пропонувати певні ліки, адже хворі йдуть в аптеку з готовою назвою препарату. Вони не запитують про аналоги, тому що просто не знають про їхнє існування і абсолютно довіряють лікареві. Адже йдеться про полегшення під час хвороби та про одужання.

"Реп" з англійської representative, тобто представник. Це рекламний агент, тільки з медичною освітою. Фармацевтичні компанії витрачають шалені гроші на оплату роботи медпредставників. Адже від цього безпосередньо залежать їхні прибутки.


Мета зрозуміла: аби лікар виписував конкретний препарат

Публічності представники цієї професії уникають. Телеканал "24" намагався поспілкуватися з кількома, проте отримав відмову. Своєї мети — продати якнайбільше ліків — медпредставники не приховують. В інтернеті безліч роликів, які навчають майбутніх репів премудростям професії.

Як правило — це відсотки якісь від продажів. Це приблизно від 2 до 5 відсотків, наскільки, це за моєю інформацією від ціни йде нагорода лікарю. В першу чергу мова йде про дороговартісні препарати. Ну препарат, який там коштує гривню, 5 чи 10 ну насправді нецікаво там на 5 відсотків отримати. Але якщо препарат коштує 100 гривень, 1000 то 2–5 % є суттєвою добавкою до заробітку того ж лікаря,
— говорить голова наглядової ради ПАТ "Фармак" Павло Жебрівський.


В Україні така діяльність безкарна, в Китаї дійшли до арештів

За таку діяльність у нас поки що не карають. У Росії медпредставникам заборонили заходити на територію лікарень у робочий час, а в Китаї дійшло до арештів. Покарали чотирьох топ-менеджерів великої фармацевтичної компанії, які платили хабарі чиновникам та лікарям, аби ті сприяли продажу конкретних ліків. Чи можливо змінити ситуацію і досягнути ідеального балансу між ціною і якістю медичних препаратів?

"От я, наприклад, сьогодні був по страховій медицині і мені приписали мазь. І, власне, страхова компанія обдзвонила декілька аптек, з якими має договір, і віднайшли, де дешевше, і тільки там видали такий препарат", — розповів голова наглядової ради ПАТ "Фармак" Павло Жебрівський.


Українцям залишається сподіватися лише на себе

Але про це українці можуть лише мріяти. Аби змусити лікарів виписувати рецепти за діючою речовиною, а не за назвою препаратів, також наразі не йдеться. Не відомо також, як відстежуватимуть, чи інформують аптекарі покупців про дешевші препарати.

Ніякий Мінздрав не може мати жодних можливостей це проконтролювати. Влада Мінздраву, щоб всі розуміли закінчується за десять сантиметрів за вікнами Мінздраву, дальше це може бути тільки такі позиви до совісті. Єдине, що може дійсно контролювати, це — активні пацієнти. В Радянському Союзі були дружинники. Нормально: прийшов, спитали, не отримали,
— каже президент Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

Поки ж українцям варто бути пильнішими, — кажуть фахівці. Остерігатися ліків із країн третього світу, які активно просувають на український ринок. І у будь-якому випадку, перш, ніж купити препарат, придивитися до нього уважніше, — радить завідувач лабораторії Державної служби лікарських засобів Ігор Лесик.