Нове дослідження

Група вчених зібрала дані про більш ніж 128 тисячах хірургічних пацієнтів з лікарень 115 країн. Всі учасники перенесли різні операції в жовтні 2020 року, коли в багатьох державах спостерігався підйом захворюваності COVID-19.

Також на тему: Знайшли простий спосіб зменшити необхідність застосування ШВЛ при коронавірусі

Дослідники вивчили всі випадки тромбоемболії або тромбозу глибоких вен, які були зареєстровані протягом 30 днів після втручання. Вони також відстежили дані про підтвердження COVID-19 у пацієнтів за 1 – 7 тижнів до операції або безпосередньо в стаціонарі.

Ризик виникнення тромбозу під час операції

  • У цій групі тромбоз розвинувся у 742 осіб незабаром після операції.
  • За оцінками вчених, у пацієнтів, які заразилися під час хірургічного втручання або в стаціонарі, ризик тяжкого порушення згортання крові підвищений на 50% у порівнянні із середнім.
  • Ще вразливішими виявилися ті, хто переніс COVID-19 до хірургічної операції – у таких пацієнтів ймовірність утворення тромбів збільшується на 90%.

Автори дослідження також з'ясували, що у пацієнтів після COVID-19, у яких розвинувся тромбоз глибоких вен під час операції або незабаром після неї, був значний ризик смерті протягом 30 днів.

Так, у пацієнтів з SARS-CoV-2 смертність без венозної тромбоемболії склала 7,4%, а з цим ускладненням – 40,8%. Вчені попередили, що поки немає даних про ефективну профілактику порушень згортання крові в цій групі пацієнтів.

Раніше вчені проаналізували зразки крові, взяті у пацієнтів з коронавірусом, які лежали у відділенні інтенсивної терапії та виявили, що між молекулою, яка спричиняє згортання і білком-регулятором ADAMTS13, серйозно порушений баланс саме у пацієнтів з важкою формою COVID-19.