Ключ до лікування діабету
Виявилося, що люди, яких мучать мігрені, страждають від несприйнятливості до інсуліну набагато рідше за інших людей. Тож вони дуже рідко стають носіями діабету другого типу.
Цікаво Назвали дієту, яка дійсно лікує імпотенцію
Все через зміни в роботі двох ферментів – CGRP і PACAP. Саме вони викликають біль і впливають на колообіг інсуліну в організмі. Один з авторів дослідження, доцент університету Теннессі До Тхань розповів, що вони не можуть вводити молекули CGRP і PACAP в мозок діабетиків безпосередньо, оскільки вони викликають біль.
Але якщо ми зрозуміємо, як саме вони регулюють вироблення інсуліну, то зможемо створити короткі білкові молекули, які будуть нормалізувати стан діабетиків і при цьому не викликати біль,
– зазначив він.
Разом з тим, причини виникнення мігрені поки не відомі. Нейрофізіологи припускають, що симптоми пов'язані зі збоями в роботі певних генів і білків, які керують роботою клітин мозку.
Експерименти вчених
В ході дослідження вони вивчали характер роботи цих ферментів – CGRP і PACAP. Вчені помітили, що ці молекули і пов'язаний з ними білок Амілін виробляються в організмі носіїв мігрені незвично активно. При чому не тільки в клітинах мозку, але і в підшлунковій залозі. Це не характерно для діабетиків і здорових людей.
Тож науковці перевірили, як зміниться робота бета-острівців підшлункової залози, які виробляють інсулін, якщо обробити їх розчинами ферментів CGRP і PACAP. Досліди показали, що:
- CGRP змушував клітини підшлункової залози знизити вироблення інсуліну. Це потенційно захищає їх від загибелі на перших стадіях діабету другого типу. Також цей фермент уповільнював формування всередині бета-острівців клубків Аміліна, що також захищало їх від смерті.
- Натомість PACAP нормалізував реакцію клітин підшлункової залози на глюкозу. Він знижував вироблення інсуліну в стані спокою і підвищував її в тих випадках, коли в крові містилося багато цукру.
Проте необхідні додаткові дослідження. А висновки вчених наразі попередні.
- Пульсація та біль з одного боку голови;
- безсоння та інші порушення сну;
- запаморочення;
- больові відчуття позаду шиї, а згодом – ближче до голови;
- сльозотеча та закладеність носа, що є передвісниками мігрені;
- біль в очах або у ділянці за ними;
- нерідко виникає блювота та нудота;
- похмільний синдром після мігрені – слабкість, запаморочення у голові, нездатність концентрувати увагу.
Подальші досліди на тваринах і культурах клітин, як сподіваються науковці, допоможуть їм визначити ключові частини обох молекул, пов'язані з регулюванням реакції організму на цукор. А також використовувати їх для створення нових ліків для боротьби з діабетом і іншими недугами.