Та інколи цей хрускіт у суглобах може налякати людину, зазначає 24 Канал. Чому ж виникають такі звуки, наскільки це небезпечно та як доглядати за суглобами – розповів Володимир Чернявський, доктор медичних наук, професор кафедри внутрішньої медицини імені Богомольця.

Читайте також Алергія на амброзію: які симптоми і лікування

Чому виникає хрускіт у суглобах та наскільки це небезпечно

У порожнині суглоба є синовіальна рідина, яка потрібна для змащування його поверхонь, ковзання при рухах та живленні хрящів. Об'єм та тиск у порожнині суглобів можуть змінюватися при рухах. В результаті гази у суглобовій рідині утворюють бульбашки, які лопаються. Вважається, що це одна з причин клацань у суглобах, наприклад, якщо спеціально хрустіти шиєю або кісточками пальців.

Володимир Чернявський

“Спеціальним хрускотом людина собі нічого не зламає. Інше питання – чому вона так робить? Це може бути певний неврологічний стан, тобто треба розбирати, що її хвилює. Чи може просто це звичка подавати якусь інформацію з хрускотом”.

Інше джерело звуку – натягнуті зв'язки, коли вони зісковзують з однієї кісткової поверхні на іншу. Цей звук лікарі ще називають крепітацією, його можна почути або відчути, наприклад, в колінах під час підйому та спуску сходами. У деяких випадках зв'язки або сухожилля видають звуки, що клацають при русі навколо кістки або поруч один з одним. Так буває через те, що м'язи та м'які тканини напружені або стали менш еластичними з віком.


Хрускіт в суглобах / Фото Unsplash

Як лікують біль у суглобах

Володимир Чернявський

“Для болю в суглобах існує багато причин, починаючи від ситуативних травм до понад 200 захворювань, які можуть проявлятися болем у суглобах. Найбільш поширені – остеоартрит, подагра, ревматоїдний артрит і взагалі група ревматологічних захворювань та посттравматичні певні ситуації”.

До лікаря потрібно звернутися, коли хрускіт суглобів супроводжується болем, обмеженням рухів або набряком. Це може бути симптомом травми, артриту чи іншого захворювання. Для початку можна звернутися до сімейного лікаря, а він уже дасть скерування до профільного фахівця.

Володимир Чернявський

“Біль можна подолати знеболюванням, але треба знати, яке захворювання лікувати. Тобто я б рекомендував не усувати лише симптом болю, а розібратись, чому болить, і лікувати захворювання комплексно для того, щоб усе не переросло в щось хронічне”.

Остеоартрит – найчастіша причина болю в суглобах

Остеоартрит – найпоширеніший тип захворювань хрящової тканини. Під ним мають на увазі так зване "зношування" суглобового хряща. Це трапляється з віком, через зайву вагу, травми та регулярні навантаження на суглоби. Найчастіше остеоартрит зустрічається у людей після 40 років, особливо у жінок. Суглоби скуті і болять, а під час руху скриплять і клацають. Зазвичай страждають коліна, стегна та суглоби рук.

Пошкоджені суглоби не можна повернути до попереднього стану, але можливо полегшити симптоми хвороби та сповільнити чи призупинити її подальший розвиток. Легкі ознаки контролюють за допомогою простих заходів:

  • регулярних вправ;
  • схуднення (якщо є зайва вага);
  • носіння спеціального взуття;
  • використання пристосувань для зменшення навантаження на суглоби.

Володимир Чернявський

“Якщо симптоми серйозні, лікар може призначити щось зі знеболювальних, опіоїди, крем із капсаїцином або ін'єкції стероїдів, а також план вправ із фізіотерапевтом.”

У поодиноких випадках, коли нічого не допомагає, лікар може рекомендувати операцію для зміцнення або заміни пошкодженого суглоба.

Профілактика захворювань суглобів

Фізична активність. Помилково вважати, що вправи лише погіршать стан суглобів. Фізична активність може зменшити біль і скутість, покращити діапазон рухів, зміцнити м'язи та підвищити витривалість. А ось бездіяльність здатна призвести до втрати рухливості суглобів та м'язової сили.

Володимир Чернявський

“Навіть легка зарядка, якщо її виконувати регулярно, може допомогти. Вправи також допомагають впоратися зі швидкою втомлюваністю, яку нерідко відчувають люди з артритом”.

Якщо біль та дискомфорт у суглобах заважають рухатися та вести активний спосіб життя, у такому випадку може допомогти фізіотерапевт. Лікар підбере такі форми фізичної активності, які можна поєднати із симптомами. Наприклад, вправи, які зміцнюють м'язи навколо суглобів, але не пошкоджують їх.


Якщо болять суглоби – зверніться до лікаря / Фото Shutterstock

Володимир Чернявський

“Корисними будуть розтяжки, вправи на діапазон рухів, поступові силові тренування, а також аеробні вправи (ходьба, їзда велосипедом чи плавання). Вони покращують настрій та допомагають контролювати вагу”/

Крім цього Володимир Чернявський радить уникати дій, які пов'язані з сильними ударами і рухами, що повторюються, наприклад: біг, стрибки, великий теніс, ударну аеробіку.

Добавки та харчування. Людям, які активно займаються спортом, або мають велике навантаження на суглоби, можна навіть рекомендувати спортивне харчування, або профілактичний прийом хондропротекторних препаратів. Це варто обговорити з сімейним лікарем.

Володимир Чернявський

“Загалом хотів би зауважити, що харчування не відрізняється від здорових варіантів дієти. Тобто головне – не голодувати і не переїдати. Умовно можна сказати, що харчові продукти, які містять глюкозамін та хондроїтин, можуть принести користь суглобам. Найбільше їх в зелені, морепродуктах, рибі та холодцю”/

Але коли хворобу вже діагностували, харчуванням проблему не вирішити. Проте все ж варто харчуватись так, щоб не отримувати зайвих калорій і за можливості схуднути.

Отже, біль та скутість в суглобах не варто ігнорувати. Людям, які спостерігають цей симптом, потрібно звернутись до лікаря. Це допоможе отримати належну медичну допомогу, покращити якість життя, зменшити біль та підвищити функціональність суглобів.

Більше про біль у суглобах: інтерв'ю з Володимиром Чернявським