Понад мільярд людей у всьому світі стикаються з проявами алергії. Чому вона виникає, як протікає та чи лікується – 24 Каналу розповіла алергологиня, докторка медичних наук, професорка, заслужена лікарка України, віцепрезидентка Асоціації алергологів України Інна Гогунська.

Читайте також Геморой: що це таке, чому виникає та як лікувати

Як загалом проявляється алергія

У першу чергу слід розуміти, що алергія – це гіперчутливість організму до різних речовин (алергенів). Тож організм однієї людини може не відреагувати на подразник, тоді як в іншої – проявляться симптоми алергії.

Інна Гогунська

"Алергени діють не на всіх людей, а лише на тих, хто має підвищену чутливість до певних речовин. Коли вони потрапляють в організм, як правило, починає текти з носа і може бути закладеність через набряк. Очі червоніють і сльозяться".

Алергічне подразнення на шкірі найчастіше супроводжується відчутним свербінням і розвивається через кілька хвилин (рідше – годин) після кожного контакту з алергеном.

Якщо це харчова алергія, то її найчастіше можуть супроводжувати набряк горла, обличчя, поколювання в роті, хрипи, задишка, іноді нудота та діарея.

Як зрозуміти, що це алергія

Правильний діагноз може встановити лише лікар-алерголог, тому не варто займатись самолікуванням і при перших симптомах записатись на консультацію. У діагностиці медики найчастіше використовують шкірні тести.

Як це відбувається? Для кожної проби на шкірі пацієнта робиться м'який прокол, на який капають спеціальний розчин з алергенами, які максимально підходять для симптомів, описаних пацієнтом. Алергія підтвердиться, якщо навколо якогось із них виникне подразнення.

Шкірні тести – ефективний метод діагностики алергії / Фото Shutterstock

Для виявлення алергії лікарі також можуть використовувати аналіз крові. У цьому випадку вимірюють кількість імуноглобулінів типу Е – специфічних антитіл, які виробляються у відповідь на алерген. За словами Інни Гогунської, це неідеальний варіант діагностики, адже аналіз крові може виявити відсутність алергії, навіть якщо вона є. Наприклад, при деяких харчових алергіях рівень імуноглобулінів Е не підвищується, тому що реагують інші компоненти імунітету.

Алергія на амброзію

На початку літа в Україні – сезон пилкування лугових трав. Він закінчується і починається сезон пилкування амброзії і полину, що буде тривати до середини листопада.

Як проявляється алергія на амброзію / Фото Unsplash

Найважчу алергію в Україні серед пилкових алергенів викликає саме пилок амброзії – карантинний бур'ян, що надзвичайно небезпечний для людей, схильних до алергії, адже рослина виділяє величезну кількість пилку.

Інна Гогунська

“Комунальні служби мають з цим щось робити. І я знаю, що намагаються робити, але в тих регіонах, де зараз бойові дії, а саме – Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська області, – там величезна кількість амброзії. Оскільки ці землі не культивуються, тому немає можливості щось робити з цією проблемою”.

Крім того, забруднення повітря негативно впливає на якість життя людей, які мають алергію на амброзію. Тому деякі українці говорять, що в селі вони почуваються навіть краще, ніж в місті, хоч там і більше пилкових рослин.

Алергія впливає на якість життя людей / Фото Pexels

Як полегшити симптоми алергії на амброзію

Щоб полегшити симптоми, потрібно:

  • залишатися у квартирі, коли на вулиці суха та вітряна погода. Можна стежити за концентрацією алергену в повітрі через спеціалізовані сайти;
  • використовувати кондиціонери чи очищувачі повітря з фільтрами та закривати вікна в автомобілі та вдома;
  • приймати душ і перевдягатися після прогулянок вулицею, щоб змити пилок;
  • носити сонцезахисні окуляри, щоб пилок не потрапив в очі;
  • регулярно пилососити помешкання та робити вологе прибирання.

Інна Гогунська

“Якщо людина відчуває симптоми алергії, треба все ж таки лікуватися, а не просто гуляти в масці, оскільки це запальний процес не тільки на слизовій оболонці, а й в дихальних шляхах, в очах. Тобто це імунна реакція”.

Діагностувати алергію на пилок можна в будь-якому віці. Це залежить від імунної системи людини, від стресу і від концентрації того чи іншого пилку в повітрі.

Є люди, які жили, наприклад, у Львівській області, переїхали до Дніпропетровської і в них почалася алергія. Це тому, що в одному місті концентрація пилку амброзії була низькою і людина не відчувала симптомів, після зміни місця проживання організм відреагував на подразник.

Як лікувати алергію на амброзію

Симптоми алергії не можна ігнорувати. Тому якщо у людини є свербіж у носі, горлі та очах, нежить з прозорим відділенням, закладеність носа, почервоніння очей і сльозотеча, кашель, втома, Інна Гогунська рекомендує прийняти протиалергічні препарати, які відпускаються без рецепту. Це полегшить стан людини, і вона зможе звернутися до лікаря-алерголога, щоб поставити діагноз і призначити правильне лікування.

Інна Гогунська

"Якщо людина вже використовує ліки і купує їх в аптеці самостійно, то краще обрати препарати другого покоління або їх активні метаболіти. Тобто ті, які не викликають сонливість. Ліки першого покоління – ті, що використовувалися в минулому сторіччі – мають побічні дії і негативний вплив. А сучасні препарати можна вживати один рік кожен день і не мати ніяких проблем".

Лікування алергії / Фото Shutterstock

Сучасні ліки мають велику доказову базу ефективності та безпеки, а також не викликають звикання. Тож, за словами Інни Гогунської, людина може прийняти одну таблетку антигістамінних препаратів на день, забути про симптоми та продовжити повноцінно жити. Для цього потрібно звернутись до лікаря, а не ігнорувати проблему і потім долати можливі ускладнення алергії. Адже тільки медик може правильно оцінити стан пацієнта та призначити найбільш ефективний препарат.

Крім цього, ефективним способом лікування є алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), яка допомагає організму звикнути до алергенів і тим самим полегшити симптоми. Помітне поліпшення, щонайменше на 40%, з'являється протягом першого року лікування, а під час другого – алергічні реакції майже зникають. До третього року більшість людей втрачають чутливість до алергенів і більше не відчувають алергічних реакцій.

Отже, алергія не повинна впливати на якість вашого життя. Адже сучасні препарати та способи лікування дозволяють повернути хороше самопочуття та забути про цю недугу. Тож вчасно звертайтеся за допомогою до лікарів!

Як виникає алергія та як діяти при її проявах: інтерв'ю з алергологинею Інною Гогунською