Що таке фолікулярний гіперкератоз і які ділянки шкіри він зачіпає розповіла дерматологиня-алерголог Марія Ярошенко, пише WONDER.

До теми Як харчування впливає на стан шкіри

Прояви фолікулярного гіперкератозу обумовлені тим, що мертві клітини шкіри у вигляді лусок заповнюють волосяні фолікули й утворюють характерні "пробки". Унаслідок цього формуються маленькі вузлики на шкірі плечей, передній поверхні стегон, щоках і сідницях. Я правило, шкіра навколо вузликів схильна до сухості, подразнення та почервоніння.

Фолікулярний гіперкератоз – що це?

Фолікулярний гіперкератоз, або "гусяча шкіра" – це стан шкіри у вигляді висипу, який виникає в ранньому дитинстві або в підлітковому віці.

Цей стан може мати сезонний характер: узимку висип загострюється, а влітку стає майже непомітним.

Що спричиняє такий стан

Точні причини досі не відомі, але на виникнення фолікулярного гіперкератозу може впливати спадковість – майже в половини пацієнтів хтось із родичів мав подібні прояви на шкірі.

Також, фахівці помітили, що алергіки й атопіки більш схильні до виникнення фолікулярного гіперкератозу.

Чи минає самостійно фолікулярний гіперкератоз?

З віком у більшості людей із фолікулярним гіперкератозом прояви слабшають. У деяких людей висипи можуть повністю зникати, а в інших залишаються до пізнього дорослого віку.

Варто уникати тригерів, тобто усього, що викликає сухість шкіри та призводить до загострення фолікулярного гіперкератозу.

Тригери гіперкератозу:

  • низька вологість повітря;
  • холодний період року;
  • тривале купання в гарячій воді;
  • тісний вовняний одяг – бо це призводить до тертя та подразнення шкіри.

Чи потрібна допомога дерматолога?

Якщо прояви фолікулярного гіперкератозу не турбують, лікувати його не потрібно. Він безпечний для здоров’я людини.

Як доглядати за такою шкірою вдома

  • Для зменшення проявів фолікулярного гіперкератозу потрібний постійний і тривалий догляд за шкірою. Якщо людина перестає доглядати за шкірою, то висип доволі швидко повертається в попередній стан.
  • Під час догляду за шкірою з фолікулярним гіперкератозом важливо запобігати сухості та звертати увагу на зволоження шкіри.
  • Не слід використовувати грубих скрабів, мочалки, звичайного брускового мила – усього того, що може викликати подразнення та сухість.