У Міжнародній статистичній класифікації хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям, термін "вигорання" визначається як наслідок тривалого невирішеного стресу.
Про симптоми емоційного вигорання та наслідки для всього нашого організму ми поговорили із кандидатом медичних наук, лікарем-психіатром першого приватного кабінету психіатрії та психотерапії Dr. Zhyvago Живаго Христиною Сергіївною.
– У кожного свої причини емоційного виснаження та стресу. Але є головні симптоми цих недуг. Які вони?
– Зараз ми сприймаємо як небезпеку запізнення на роботу або необхідність виступати на публіці. Якщо наш мозок не справляється, ми відчуваємо надмірне напруження, стає важко розслабитися, виникають головні болі. В роботі виникає забудькуватість, труднощі концентрації уваги. Ще одним важливим симптомом є порушення сну – коли важко заснути або сон переривчастий. У деяких випадках можуть виникати неадекватні емоційні реакції, стає важко контролювати злість або сум.
– Чому питання емоційного виснаження особливо стало актуальним в останні роки?
– Ми маємо дуже багато відволікаючих факторів – різноманітні інтернет-ресурси, які наповнюють нас як важливою інформацією, так і абсолютно непотрібною. Чимало людей почали проводити вільний час гортаючи стрічки в соцмережах. Людям лише здається, що у такий спосіб вони відпочивають. Та насправді наше око фіксує всю інформацію та передає її до головного мозку. Ми аналізуємо, реагуємо на контент, навіть якщо лише поверхнево його проглянули. Так ми виснажуємося, навіть залишаючись сидіти на "дивані". Від яскравого світла наше око втрачає мелатонін, який відповідає за сон, тож внаслідок такого псевдовідпочинку можуть виникати проблеми зі сном.
– Як організм реагує на нестабільний емоційний стан, що з ним відбувається? Які процеси в організмі порушуються через стрес та нервові зриви?
– Ця система мобілізує організм до боротьби. В цей час кров перерозподіляється у великі м’язи, обкрадаючи, наприклад, шлунок та кишківник. Тому в стані стресу у багатьох людей зникає апетит, або виникає нудота, а в кров викидається запас гормонів стресу. Починає частіше битися серце, ми частіше дихаємо. Через надмірну кількість кисню ми можемо відчувати запаморочення. Повторення ситуації стресу призводить до виснаження, відчуття втоми, зниження енергетичного потенціалу та апатії.
– Що допомагає при хронічній втомі та під час постійного стресу своєчасно запобігти тяжким наслідкам, які можуть вплинути на психологічний та фізичний стан здоров’я?
– Самі по собі вирази "постійний стрес та хронічна втома" говорять про нездорову ситуацію в житті. Організм всіма силами сигналізує про проблему. Допомогти можуть нормалізація режиму, використання технік релаксації, застосування комплексних вітамінів, нарощення ресурсів. Спорт, прогулянки, спілкування, різноманітні хобі – це все теж дозволить долати стреси та жити повноцінним життям, незважаючи на проблеми.
– Чи є статистика та якісь дані, за допомогою яких можна зрозуміти, у скількох людей є проблеми із психічним здоров‘ям?
– Стрес на сьогоднішній день неймовірно серйозна проблема, на яку звикли не зважати, але з неї починають розвиватись майже всі набуті проблеми чи захворювання. За даними ВООЗ, 2020 року 8 млн українців хворіють психічно.
– До яких захворювань може призвести стрес, окрім порушень нервової системи?
– При хронічному стресі можуть страждати залози внутрішньої секреції – наднирники, щитоподібна залоза. Серцевий м’яз чутливо реагує на зміни та надмірно працює в стані стресу, а він і так працює без зупинки. Тож люди, які багато тривожаться, є чутливими емоційно та частіше страждають на серцеві хвороби.
Страждає шкіра через постійне напруження та порушення водного балансу, пружність знижується, виникають зморшки, набряки. Також знижується фізична витривалість, суглоби та м’язи все гірше справляються зі звичним навантаженням, що призводить до протрузій, розтягнень, хронічного болю.
Від стресу також страждає травна система, що проявляється як болями в області шлунку, так і формуванням або загостренням запалення шлунку, кишківника, які важко піддаються лікуванню, і в цьому випадку потребують комплексного підходу. Репродуктивна система особливо чутлива до стресу, тому розвиваються як порушення в сексуальній сфері – зниження лібідо, потенції, можливості отримати задоволення загалом, так і порушення на гормональному фоні – порушення менструального циклу, порушення процесу овуляції, сперматогенезу.
– Чи є суттєва різниця між стресом і вигоранням у чоловіків та жінок?
– У міжнародних класифікаціях немає розподілу на жіночі та чоловічі прояви реакції на стрес та вигорання. Зі своєї практики я можу сказати, що жінки раніше були більш свідомими до своїх проблем та уважними до здоров’я. Однак останнім часом стали приходити і чоловіки. Так, період локдауну вдарив по бізнесу та багато людей залишилися без доходу і відновлюються, або починають з початку.
Доведено, що стрес впливає на жіночу фертильність. На тлі переживань порушується цикл, змінюється його тривалість та інтенсивність, що відбивається на здатності завагітніти. Жінки стають більш чутливими, дратівливими та агресивними. Ендокринні залози виробляють гормони, адреналін, кортизол, дофамін. На тлі цих гормонів уповільнюються імунні процеси – жінка починає частіше хворіти, з'являються ендокринні захворювання.
Тестостерон – головний чоловічий. Його рівень підвищується в момент гострих стресових ситуацій і може виражатися в підвищеній агресивності у чоловіка. Але якщо стрес має хронічний характер, рівень тестостерону знижується і чоловік стає дратівливим, замкнутим, знервованим, все це може перейти в депресію. Також виявляються інші симптоми гормонального порушення – зниження статевої функції, безпліддя, зміна властивостей шкіри – в'ялість, сухість, поява набряків.
– Чим відрізняються комплекси вітамінів для чоловіків та жінок? Які їх головні компоненти і чому вони відрізняються?
– Процес дорослішання, молодість та старіння відрізняються у чоловіків та жінок. Відповідно, і потреби у вітамінах є різними як за статтю, так і за віком. Жінки при настанні менопаузи мають проблеми з обміном кальцію, тому потребують його додатково. Для жінок також важливий рівень гемоглобіну і мікроелемент залізо, однак без вітаміну С додатково залізо буде погано засвоюватися. Чоловікам важливіші м’язи та підтримка обміну речовин загалом.
– Який перелік базових вітамінів здатен позитивно впливати на нервову систему? Що рекомендується приймати усім із метою профілактики?
– Селен, Омега-3 – регулює роботу щитоподібної залози, засвоєння йоду, що сприяє інтелектуальній активності та попереджає надмірну втому. Магній вкрай важливий при стресі.
Вітаміни групи В – покращують обмін речовин в головному мозку. Їх загалом не потрібно багато, однак їх достатня кількість важлива для регуляції настрою та енергетичної активності
Вітамін Д – відповідає за обмін речовин, відновлення після виснаження.
Вітамін С – має антиоксидантну дію, підсилює імунітет.
У своїй практиці я призначаю і застосовую препарати перевірених та відомих компаній. Наприклад, вітамінно-мінеральні комплекси від компанії Ортомол. Продукція цієї компанії виготовляються виключно в Німеччині, має європейський сертифікат безпеки ISO 22000, що гарантую якість і безпеку всіх інгредієнтів.
В асортименті компанії Ортомол є широкий вибір вітамінно-мінеральних комплексів для всіх пацієнтів в залежності від статі, віку і дієт. Наприклад, для жінок Orthomol Vital F (Ортомол Вітал Ф) і Orthomol Vital M (Ортомол Вітал M) для чоловіків, які є потужним енергетичним поштовхом для усунення психологічного дисбалансу. Зміст необхідних організму вітамінів забезпечує правильно підібраний комплекс мікронутрієнтів, що складається з мінеральних речовин, кислот і мікроелементів.
У складі Ортомол Вітал Ф для жінок та Ортомол Вітал M для чоловіків є перш за все усі базові нутрієнти, які здатні подолати наслідки стресу – вітамін D, Е, вітаміни групи В, а також інші мікроелементи:
- Кальцій – забезпечує передачу нервового збудження, з чим пов'язані робота головного мозку, пам'ять, ритмічність серцевих скорочень, тонус кровоносних судин, реакція і працездатність скелетних і гладких м'язів внутрішніх органів;
- Магній – регулює передачу нервових імпульсів до м’язів, важливий при фізичних навантаженнях;
- Залізо – забезпечує транспорт кисню, синтез ДНК, важливе для енергії, бадьорості;
- Цинк – впливає на фертильність та імунітет;
- Йод – важливий мікроелемент для здоров’я щитоподібної залози;
- Омега-3 – впливає на емоційну регуляцію, використовується для профілактики депресії.
Німецькими фахівцями в комплексах ретельно підібрані необхідні жіночому та чоловічому організму вітаміни і мікроелементи в потрібній пропорції і в потрібній формі. Вітаміни в комплексах підібрані таким чином, щоб надати організму баланс між фізичним станом і психологічною стійкістю.
– Нервові клітини не відновлюються, проте народжуються нові нейрони. Що впливає на нейрогенез?
– Питання нейрогенезу досліджується. Але точно відомо, що він відбувається вночі, в часі глибокого сну. Відповідно, важливо мати якісний, глибокий, повноцінний сон 8-10 годин, що дозволить мозку відновитися. Також відомо, що мозок в цей час витрачає дуже багато енергії. Важливо не голодувати та використовувати вітамінні комплекси в разі дотримання дієти, щоб мозок мав все необхідне для створення нових клітин. Природа запрограмувала наш мозок на відновлення, нам важливо їй не заважати і якомога більше допомагати.
– Які щоденні корисні звички мають бути присутніми, щоб мінімізувати негативний вплив навколишніх факторів та підвищити свою стресостійкість?
– Щоденно необхідно гуляти пішки чи йти на роботу/з роботи. Ідеально, якщо є можливість прогулятися парком. В цей час можна споглядати природу. Таке споглядання дозволяє розслабити очні м’язи, також розслабити тіло і відновити дихання. За півтори години до сну варто відмовитися від гаджетів, або хоча б переводити їх в нічний режим, який не буде надміру активувати.
Також варто провітрювати спальню, щоб не відчувати кисневого голодування під час сну. Загалом позитивні емоції, навіть спогади про позитивне, також мають гарний вплив на організм в цілому. Адже кожна емоція проживається тілом.