Фахівці з геронтології — науки про старіння — стверджують, що популярні шкідливі звички серед українців не завжди стають основною причиною швидкої смерті наших співвітчизників. Багато що залежить від спадковості та соціального фону.

Хоча те, що паління зменшує тривалість життя — доведений факт. Також тютюн викликає рак. Саме онко- та серцево-судинні захворювання є головними причинами смерті серед українців.

На людину впливає чимало соціальних факторів. Люди відчувають, зокрема, хронічний стрес,
— розповів професор геронтології Валерій Шатило.

У такому стані перебуває ледь не половина населення України, каже екс-міністр охорони здоров'я Олег Мусій. Але також значну роль відіграють ще два важливі фактори.

З одного боку, це відсутність державної політики, а з іншого боку, таке незрозуміле ставлення громадян до власного здоров'я,
— пояснив Олег Мусій.

На думку професора Шатила, рецепт довголіття простий: до всього треба підходити помірно — і до їжі, і до спорту, і до решти важливих компонентів життя.

Якщо ви хочете прожити більше, ніж середньостатистичний українець, вам варто запам'ятати декілька слушних порад. Перша із них: позбутися шкідливої звички тютюнопаління. Краще зайнятися спортом, намагатися читати багато книжок, подорожувати, постійно навчатись чомусь новому.

Так, гарантії дожити до 90 років ніхто не дасть. Але тоді є всі шанси зустріти старість у нормальній фізичній формі та з ясним розумом.

Читайте також: Як перейти на здорове харчування і не розоритися: корисні поради