Науковці Аризони пояснили, чому зуби мудрості виростають так пізно. До слова, у сучасної людини вони з'являються набагато пізніше, ніж у будь-яких інших живих або вимерлих приматів.
До теми Як правильно відбілювати зуби: поради провідного стоматолога
Еволюційні антропологи пов'язують швидкість прорізання зубів через ясна із загальним темпом життя людини. Хоч, на перший погляд, сучасний темп життя може здатися виснажливим і швидким, з точки зору еволюції все зовсім не так. Люди сьогодні ростуть і розвиваються повільніше, а їхня тривалість життя значно більша, ніж у предків.
Досліджуючи це питання, вчені проаналізували зразки кісток і зубів людини й 21 виду приматів, після чого створили тривимірні моделі їхніх черепів.
Аналіз привів до трьох ключових висновків:
- Зуби мудрості з'являються в передбачуваному положенні для захисту скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС). Вони виростають тоді, коли сформовані необхідні безпечні умови.
- Швидкість і тривалість росту щелепи визначає час появи зуба.
- Натомість швидкість і припинення росту щелепи пов'язана з темпом життя.
Виявляється, наші щелепи ростуть дуже повільно. Ймовірно, через загальний темп життя в поєднанні з невеликими щелепами, розташованими під черепом, і втягнутою формою обличчя,
– заявили дослідники.
Ці висновки дозволяють краще зрозуміти феномен ретинованих зубів, які частково або повністю занурені в ясна і не виходять на поверхню. Окрім цього, ці дані важливі для науковців, які займаються вивченням еволюції виду.