Нове дослідження хронотипів

Автори нового дослідження хотіли дізнатися, чи справді раннє пробудження захищає від депресії. Для цього вони проаналізували дані приблизно 840 тисяч людей – учасників кількох великих досліджень (британського Біобанку та інших).

Також на тему: Я неуважний: чи може це бути ознакою якогось захворювання

Щоб уточнити зв'язок між часом пробудження та схильністю до депресії, вчені використовували генетичні методи (менделівську рандомізацію). Вони виявили гени, пов'язані з різними хронотипами (особливостями циркадних ритмів). Потім вони перевірили, як ці генетичні варіанти пов'язані з ризиком депресії.

Вчені виділили понад 340 генетичних варіантів, що впливають на хронотип людини. Нині заведено вважати, що такі генетичні особливості можуть пояснити 12 – 42% вподобань сну.

85 тисяч учасників дослідження носили трекери сну протягом семи днів, і 250 тисяч заповнили докладні анкети про свої вподобання, пов'язані з часом сну. Ця інформація дозволила вченим зробити висновки про характер сну людей з точністю до години та зв'язок різних генетичних варіантів з часом пробудження.

Близько третини учасників були так званими "жайворонками", тобто мали ранній хронотип, 9% були "совами". Хронотип інших людей був проміжним. Далі вчені використовували отримані дані про зв'язок генів з часом ранкового пробудження і безпосереднього виявлення їхнього зв'язку з ризиком депресії

Раннє пробудження корисне для здоров'я

Виявилося, що генетичні маркери, пов'язані з раннім підйомом, вказують на низький ризик депресії. Підйом на кожну годину раніше був пов'язаний зі зменшенням ризику депресії на 23%. У пресрелізі вчені пояснюють, що настільки має знизитися ризик депресії, якщо людина, яка зазвичай лягає спати о першій ночі, натомість ляже опівночі і проспить звичайну кількість годин.

Це дослідження не показує, чи може допомогти у профілактиці депресії більш раннє пробудження тим, хто і так встає не пізно. Проте люди із середнім хронотипом можуть покращити настрій у такий спосіб, вважають вчені.

Чому існує зв'язок

Вони також припускають, що антидепресивний ефект раннього підйому можна пояснити тривалішим впливом денного світла на організм. Він потенційно може стимулювати вироблення гормонів, які позитивно впливають на настрій. Крім того, існує гіпотеза, що пізній хронотип сам по собі пов'язаний з ризиком депресії, тому що життя в соціумі підлаштовано під "жайворонків".