Вчені Університетського коледжу Лондона (University College London) проаналізували дані масштабного дослідницького проєкту Millennium Cohort Study про життя 19 тисяч дітей, які народилися у Великобританії на початку нульових.

Також на тему: Спілкування з котами виявилось корисним для дітей з аутизмом

Як відбувалося дослідження

Автори поставили перед собою мету оцінити довгострокові наслідки негативного дитячого досвіду, пов'язаного з покараннями та несприятливими обставинами в сім'ї. Дослідження проводилося за допомогою анкетування батьків в різні періоди дорослішання дітей: 9 місяців, 3 роки, 5, 7, 11 і 14 років.

Батьків питали, як часто вони карають своїх дітей і якими способами: наприклад, підвищують голос, б'ють їх, замикають в кімнаті. Також дорослі повинні були відповісти на питання про конфлікти з подружжям, зловживанні алкоголем і психічних розладах у членів сім'ї.

Вплив негативних чинників в сім'ї на дітей

Результати показали, що дві третини дітей з цієї групи зазнали мінімум одне негативне переживання до трирічного віку, кожна п'ята дитина – двічі, кожен шостий – три та більше. В основному це були тілесні покарання, насильство стосовно одного з членів сім'ї (батько б'є матір), депресія одного з батьків або проблеми з алкоголем у дорослих.

Хлопчики в порівнянні з дівчатками очікувано частіше піддавалися тілесним покаранням, в основному з боку батька. Однак вплив цих переживань на психічне здоров'я у дівчаток і хлопчиків було порівнянним. Дослідження також показало, що конфлікт між батьками та депресія одного з дорослих тісно пов'язані з такими проблемами у дітей, як нервозність, невпевненість в собі, плаксивість, пригнічений настрій.

Діти, батьки яких застосовують фізичні покарання і моральний тиск у виховних цілях, схильні до істерик. Примітно, що всі ці проблеми тільки посилюються в міру дорослішання та особливо загострюються до підліткового віку. Автори дослідження відзначили, що під час пандемії, коли через локдаун і психологічну напругу відбулося зростання домашнього насильства, діти можуть бути особливо вразливими.