Велике дослідження, проведене у 2016 році, показало, що ризик смерті через ожиріння у чоловіків утричі вищий, ніж у жінок. У ході аналізу були вивчені здоров'язбережувальні показники близько 4 мільйонів людей, але дослідження не змогло пояснити, чому чоловіки з надмірною вагою більш вразливі до ранньої смерті, ніж жінки.

Також на тему Наскільки небезпечне ожиріння для дітей і підлітків та як його побороти

Нове дослідження ожиріння

За останні роки вчені з Університету Йорка вчені знайти відповідь на це питання. У 2018 році вони виявили, що у самок мишей у новій жировій тканині формується більше кровоносних судин, ніж у самців. Це корелювало з нижчим рівнем метаболічних порушень.

Наступні дослідження розширили ці знахідки, вивчаючи конкретні ендотеліальні клітини мишей, які складають кровоносні судини в жировій тканині. Метою було виявити генетичні статеві відмінності в цих клітинах.

Різниця на генетичному рівні

Результати показали генетичні різницю між самцями та самками мишей, особливо у генах, що відповідають за запальні процеси. Ендотеліальні клітини в жировій тканині самців мишей мали прозапальні генетичні маркери, які були відсутні в аналогічних клітинах самок.

Інтрига поглибилася, коли вчені вивчили поведінку ендотеліальних клітин поза організмом. Ендотеліальні клітини із жирової тканини самок демонстрували вищі темпи реплікації порівняно з клітинами самців.

Навіть поза організмом, де вони не піддаються впливу статевих гормонів або інших факторів, чоловічі та жіночі ендотеліальні клітини поводяться по-різному,
– зазначила керівниця дослідження Тара Хаас.

Дослідницька група припускає, що відмінності в епігенетичних характеристиках ендотеліальних клітин можуть бути ключем до розуміння статевих відмінностей у захворюваннях, пов'язаних з ожирінням. Однак досі залишається незрозумілим, що може викликати ці фундаментальні клітинні відмінності у жировій тканині між самцями та самками.

"Це не тільки питання патології, пов'язаної з ожирінням, а й ширша концептуальна проблема, що включає здорове старіння. Одне зі наслідків наших досліджень – це те, що лікування, яке підходить чоловікам, може не підходити жінкам, і навпаки", – додала Хаас.