Так, вчені підтвердили, що довгостроковий вплив забрудненого повітря впливає на ризик розвитку хронічного риносинуситу. Зокрема, вирішальну роль відіграє довгостроковий вплив крихітних часток, що містяться в забрудненому повітрі.

Увага Постковідний синдром: наскільки поширеним є ознаки та симптоми зараз

Вплив виявився набагато гірший

Учасниками дослідження стали 6 102 дорослих пацієнта. Із них – 2 034 з яких страждали хронічним риносинуситом (але не на алергію).

Всі вони проживали в районах з високим вмістом в повітрі PM 2,5 – дрібних твердих частинок і крапельок рідини розміром від 0,001 до 2,5 мікрометра (приблизно в 30 разів тонше за людську волосину).

Ці частки складаються з суміші пилу, бруду, сажі, диму, органічних сполук і металів. Вони пов'язані з:

  • високим ризиком серцево-судинних захворювань;
  • астмою;
  • раком;
  • хронічною обструктивною хворобою легень;
  • неврологічними розладами;
  • зі зниженням когнітивних здібностей;
  • передчасною смертю.

Джерелами забруднення є – транспорт, будівництво, ерозія дорожнього покриття або ґрунту, виробництва, сільське господарство, спалювання твердих видів палива і так далі.

Що з'ясували вчені

В результаті досліджень того, як рівень цих забруднених часточок у повітрі впливає на розвиток хронічного захворювання, вчені з'ясували, що учасники, які давно проживають в районах з найвищими концентраціями завислих речовин, з більшою ймовірністю стикалися з хронічним риносинуситом.

Наприклад, вплив протягом 5 років означав, що ризик розвитку цієї хвороби (хронічного риносинуситу – 24 канал) в півтора рази вищий. Розвиток важкого пансинуситу (коли у всіх чотирьох групах придаткових пазух носа накопичуються гній і слиз) – у 5 разів,
– підкреслили вчені.

За словами авторів роботи, вони першими підтвердили, що забруднене повітря пов'язане з важким риносинуситом. Раніше до таких висновків приходили тільки на основі дослідження мишей.

Чим загрожує риносинусит і що це таке?

Це запалення слизової оболонки навколоносових пазух, що триває як мінімум 12 тижнів. Повітроносні порожнини в кістках черепа, з'єднані з порожниною носа, опухають, закупорюються і провокують виділення слизу в горло.

Крім цього, пацієнти з риносинуситом стикаються з лицьової болем, підвищеним тиском і втратою нюху. Це з часом призводить до депресії, тривожності, порушень сну і в цілому погіршує якість життя.

Серед чинників ризику – вроджені порушення, поліпи і викривлення носової перегородки, ГРВІ, алергічні риніти і перфорація гайморової пазухи.