Дослідники проаналізували 454 443 гени SARS-CoV-2 і 14 427 повногеномних послідовностей, зібраних по всьому світу. Вони не змогли знайти сліди ранньої еволюції "британського" штаму в вірусних зразках від людей.
Також на тему: Кого найбільше вражає "британський" штам COVID-19
Походження британського штаму коронавірусу
Однак після того, як вони розширили пошук, включивши тварин, то виявили деякі ранні форми B.1.1.7 у собак, в тому числі в одному зразку, взятому в США в липні минулого року.
Такі варіанти-попередники містили більшу частину або всі мутації раннього варіанту B.1.1.7 в популяціях сімейства Canidae (собачих), і вони, можливо, повернулися до людей після періоду швидкої мутації,
– вважають автори дослідження.
Британський варіант має дев'ять різних мутацій, які, за словами вчених, рідко виявлялися в ранніх людських лініях, а можливо, ніколи. Ці мутації не виникли в сусідніх генах, а поширилися по всьому вірусному геному.
Імовірність одночасної появи всіх цих мутацій вкрай мала, і автори дослідження вважають, що вони виникли одна за одною. На їхню думку, цей варіант міг з'явитися за межами Великобританії та отримати мутації у тварині. Серед можливих "підозрюваних" вчені назвали також родини куницевих (норки, тхори, видри і т.д.) і котячих.
Що відомо про британський штам
- На початку грудня 2020 року у Британії виявили новий штам COVID-19 – N501Y. Перші зразки цього типу вірусу відібрали ще у вересні. За осінь він став поширюватися країнами Європи.
- "Британський" штам на початку березня вперше зафіксували й в Україні – на Івано-Франківщині.
- Станом на початок квітня, за словами Степанова, цей штам вже був зафіксований в усіх областях України.
- Нещодавно вчені з'ясували, що не смертельніший за інші штами.