Важливість біологічного віку
У міру того, як людина старіє, у неї збільшується ризик розвитку хронічних хвороб: раку, цукрового діабету, серцево-судинних захворювань та інших. Паралельно погіршуються різні функції, включаючи фізичну силу, мислення та слух.
Також на тему: Час сніданку впливає на ризик розвитку діабету: яким чином
Лікарі та соціальні служби при роботі з людьми похилого віку орієнтуються на їхній хронологічний вік. Однак одні люди можуть жити самостійно до 100 років, а в інших розвиваються проблеми з боку різних органів ще до 60. Тобто, хронологічний вік – показник, який не дозволяє точно виробити стратегію допомоги літнім людям.
Як відбувалося дослідження
У новому дослідженні вчені порівняли швидкість хронологічного і біологічного старіння приблизно у тисячі осіб, за якими спостерігали протягом 20 років. Всі учасники дослідження народилися в один рік, що, на думку вчених, робить результати більш правдивими. Для контролю біологічних змін в організмі у віці 16, 32, 38 і 45 років їм проводили аналізи на 19 біомаркерів, які характеризують функції серцево-судинної та дихальної систем, імунітету, нирок, обміну речовин й зубів.
Різниця між біологічним та хронологічним віком
Як і очікували вчені, швидкість біологічного старіння в учасників дослідження була різною. Ті, хто старів повільніше всіх, за кожен з 20 років дослідження мали лише 0,4 року біологічного віку. Ці люди виглядали молодшими, їх розум залишався гострим, серцево-судинна система була в хорошому стані, швидкість ходьби була високою.
З іншого боку, частина людей старіла швидше: за кожен рік з 20 вони біологічно дорослішали на 2,44 року. Такі учасники дослідження виглядали старшими, у них частіше відзначалося погіршення когнітивних функцій. Суб'єктивно ці люди відчували себе гірше, часто песимістично висловлювалися про старіння.
Уже в середньому віці деякі показники у них були як у старих людей. Біомаркери вказували, що у них є ризик розвитку старечої астенії в майбутньому. Тобто, існувала ймовірність, що вони втратять фізичну та фінансову самостійність.