Журнал "Теорії і практики" опублікував конспект лекції сомнологів про те, як краще провести день після безсоння.

Механізми сну – дуже важливі і стійкі процеси. Якщо ми не поспали одну ніч, то на наступну ніч ми заснемо набагато краще і швидше. Головне правило сну: чим активніші ми, тим більше хочемо спати. Діагноз "хронічне безсоння" ставиться, якщо проблема із засипанням триває від одного місяця. В основі цих порушень лежить ставлення людини до сну.

Не можна намагатися змусити себе заснути – це, навпаки, заважає. Є навіть такий метод лікування безсоння, як парадоксальна мотивація: коли пацієнту радять в спокійній обстановці лягати в ліжко і спробувати не заснути. Зазвичай це спрацьовує.

Читайте також: Що допоможе зробити сон міцним

Австрійський психіатр Віктор Франкл казав, що сон не можна ловити: "Сон як птах, як тільки ви поставите руку, вона на неї сяде. Але тільки ви спробуєте її зловити, вона полетить".
Людям, схильним до безсоння, не варто обмежувати денну активність. Сон і неспання – це два взаємопов'язані процеси. Чим активніші ми, тим кращий і глибший сон. Чим більше людина в ньому має потребу, тим легше сон приходить.

Хворі з хронічним безсонням, як правило, діють навпаки. "Я не виспався, тому я не піду зустрічатися з друзями, займатися спортом і т.д.". Відмова від усіх денних активностей, призводить до того, що людина не втомлюється і тому не хоче спати наступної ночі.

Знаменитий рахунок овець допомагає далеко не всім. За легендою цей ритуал виник у австралійських фермерів, які перераховували в голові кількість овець у них в стаді. Природно, цей процес для них був приємним і заспокійливим. У сучасної людини немає ніяких асоціацій з вівцями і баранами, тому рахунок овець може допомагати заснути тільки як щось монотонне і нудне, але працює це далеко не у всіх.

Якщо в голові перед сном виникає купа питань і проблем, які не дають заснути, то можна скористатися простим методом. За півгодини до сну взяти аркуш паперу, розділити його навпіл і написати на одній стороні проблему і на іншій її можливе рішення. Це не обов'язково має бути кардинальне рішення, це може бути маленький план дій на завтра. Після цього проблеми забуваються до ранку.

Читайте також: Чи дбають українці про свій сон?