У брудному приміщенні важче зосередитись
Насамперед через безлад у домі люди змушені витрачати час на пошуки потрібних речей, наприклад ключів від квартири. Безлад може торкнутися і фінансової сторони життя.
Увага Гігієнічна гіпотеза: чому шкідливо жити в стерильних умовах
Однак головне, що безлад негативно впливає на психологічний стан людей та їхнє суб'єктивне самопочуття. Дослідники з Університету Нью-Мексико з'ясували, що через безлад люди інакше сприймають свої будинки.
Коли у домі неприбрано, це може заважати людям отримувати задоволення від перебування у приміщення. Зрештою – впливає на задоволеність життям.
Коли довкола людини сильний безлад, вона втрачає контроль над своїм фізичним оточенням, і це може спричинити стрес, депресію чи тривогу,
– зазначили дослідники.
У іншому дослідженні, вчені дійшли висновку, що безлад у будинку знижує продуктивність та підвищує рівень прокрастинації. А ще може знизити здатність людини зосередитися на задачі, тому люди частіше допускають помилок у роботі.
Розлад накопичення
Безлад у будинку може призвести до бажання не розібрати його, а, навпаки, заповнити простір якомога більшою кількістю речей – з цього починає розвиватися розлад накопичення.
Це хвороба, що належить до обсесивно-компульсивних розладів. Пацієнтам із цим діагнозом важко розлучатися з будь-якими речами незалежно від їхньої вартості. У результаті їхні будинки заповнюються всім підряд, у них стає важко жити.
Часто люди з розладом накопичення зберігають речі, пов'язані зі спогадами або, на їхню думку, можуть знадобитися в майбутньому. Така поведінка має серйозні соціальні наслідки.
Прибирання робить людей щасливішими
Отже, через безлад в будинку:
- люди втрачають працездатність;
- у них псується настрій;
- виникає незадоволеність життям;
- а в деяких випадках призводить до психічного розладу.
Нейробіолог із Університетського коледжу Лондона вважає, що після збирання збільшується вироблення нейромедіатора дофаміну і людина почувається задоволеною.